Ծովակ համայնքն ապահովվել է արտաքին լուսավորության համակարգով
Գեղարքունիքի մարզի Ծովակ համայնքում, ԽՍՀՄ փլուզումից հետո՝ ավելի քան 25 տարի, արտաքին լուսավորության համակարգ չի եղել։ Ժամանակի ընթացքում էլ ենթակառուցվածքները մաշվել են և շարքից դուրս եկել։
Գյուղի հիմնական փողոցները լուսավորվել են միայն երկու տարի առաջ՝ համայնքների զարգացումը ծրագրային ուղղություն դարձրած կազմակերպությունների գործակցության արդյունքում: Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ջանքերով, միայն 2017թ.-ին, Ծովակում տեղադրվել է 50  LED լուսարձակ, իսկ այս տարվա ամռանը՝ ևս 43-ը: Արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգի ստեղծման շնորհիվ՝ գյուղում լուսավորվել է 3300 մետր փողոց, որից շուրջ 1800 մետրը 2017թ.-ին և 1500 մետրը՝ ընթացիկ տարում:
Ծրագրի երկրորդ փուլի ավարտից հետո, էներգախնայող համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Ծովակ համայնքի ղեկավար Գարիկ Հակոբյանը և համայնքի բնակիչները:
«Այս ծրագիրն ունի կարևոր երկու նպատակ՝ նպաստել համայնքների զարգացմանը և թեթևացնել առկա բեռը: Նոր ենթակառուցվածքների կառուցումն իրականացվում է այդ տրամաբանությամբ: Ուրախ եմ արձանագրել, որ այս գյուղում ծրագիրն ունեցել է հաջող ընթացք. փողոցները լուսավորվել են, իսկ դրա համար ծախսվող միջոցները  լրացուցիչ բեռ չեն հողի մշակի համար: Կա նաև առաջին հայացքից քիչ նկատելի, բայց առավել կարևոր արդյունք՝ մայրաքաղաք-գյուղ տարբերության կրճատումը: Դա չափազանց կարևոր է՝ հատկապես արագ տեմպերով զարգացող ժամանակակից աշխարհում»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ի տարբերություն էլեկտրական լամպերի՝ LED լամպերն առավել արդյունավետ ու դիմացկուն են, կարող են անհամեմատ ավելի երկար ծառայել՝ օգտագործելով 80 տոկոսով պակաս էլեկտրաէներգիա: Արտաքին լուսավորության բնապահպանական և էներգախնայող համակարգի ներդրման շնորհիվ՝ գյուղական համայնքները էականորեն կրճատում են իրենց ֆինանսական բեռը, իսկ համայնքային միջոցների խնայումը նպաստում է գյուղական կյանքի աշխուժացմանը: Ծովակում համակարգի արդյունավետությունը զգացել են ծրագրի իրականացման առաջին իսկ փուլից: 2017թ.-ից խնայված միջոցներով, մասնակիորեն լուծվել է ևս մեկ խնդիր. համայնքը կառուցել է ավելի քան 1 կմ. երկարությամբ խմելու ջրագիծ:

For more than 25 years since the collapse of the USSR, Tsovak community in Gegharkunik region had had no outdoor lighting system. Over time, all the infrastructures had worn out.
The main streets of the village were lighted up two years ago due to the cooperation of the organizations that made the community development their project priority. In 2017, due to cooperation of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS, 50 LED lights were installed, and additional 43 LED lights were installed this summer. Due to the installed energy-efficient outdoor lighting, a 3300m long street was lighted up, from which 1800m was implemented  in 2017 and  the 1500m - during the past year.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, FPWC Director Ruben Khachatryan, head of Tsovak community Garik Hakobyan and community members attended the launching ceremony of the second part of the energy-efficient system.
“This program has two major purposes - to facilitate community development and to ease their burden. Construction of new infrastructures is implemented with that in mind. I am happy to state that the program has been a success in this village: streets have lights, yet the funds spent on illumination are not a burden on the villagers. There is one less visible result and that is the shortened gap between the capital and the rural communities. It is a crucial point especially in a rapidly developing world we live in,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Unlike regular bulbs, LED lamps are more energy efficient, durable and can be serve for a much longer period consuming 80% less electricity. Due to the installation of energy-saving system, rural communities considerably reduce their financial burden. The saved amounts are directed at improving the community life. The efficiency of the system has been noticed since the first phase of the project. The savings from 2017 helped to partially solve other problems of the community: the community afforded building more than 1km-long drinking water pipeline.