Քաղաքապետարանի աշխատակազմի աշխատավարձերը շատ ցածր են, այդ թվում՝ քաղաքապետինն ու տեղակալներինը. Լևոն Հովհաննիսյան
19/12/2018 13:40
Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցությունը 2019 թվականի բյուջեն հետընթաց է համարում:
«Ադմինիստրատիվ ծառայությունների համար հատկացվող միջոցները, որոնք մենք անարդյունավետ ենք համարում, ավելացել են. 1 մլրդ 232 մլնով ավելացել են պարգևատրումները, 50 մլն դրամով ավելացել են արտասահմանյան գործուղումները և 160 մլն դրամով ավելացել են աշխատակազմի մասնագիտական վերապատրաստման ծախսերը», - լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ավագանիում «Լույս» դաշինքի ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը:
Նա ընդգծեց, որ մի շարք կարևոր խնդիրների, ինչպես օրինակ, վերելակների նորոգման, կանաչապատման, տրանսպորտային խնդիրների լուծման համար հատկացվող գումարները կրճատվել են, ինչը մի շարք խնդիրների է հանգեցնելու:
«Այս բյուջեի կրճատումը բազմապատիկ հետընթաց է ապահովելու տվյալ աշխատանքների գործում», - նշեց նա:
«Իմ քայլը» դաշինքով ավագանու մանդատ ստացած, ֆինանսական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանն ի պատասխան ընդգծեց, որ Քաղաքապետարանի աշխատակազմի աշխատավարձերը շատ ցածր են, այդ թվում՝ քաղաքապետինն ու տեղակալներինը:
Նրա խոսքով՝ նման աշխատավարձի պայմաններում դժվար է լավ մասնագետներ գտնել:
«Այս ամենն արվում է զարգացման ծրագրերի համար: Ծախսերի նպատակը մեկն է՝ քաղաքապետարանն ուզում է իր միջոցների հաշվին անցկացնել աշխատակազմի վերապատրաստում, այդ թվում՝ անգլերենի և ռուսերենի իմացության բարձրացում և այլ գիտելքիների խորացում», - ասաց նա:

Yerevan budget aims at staff training, raise of salary: My Step bloc representative
“The means provided for administrative services which we considered ineffective have grown. In particular, the allocations for rewards have grown by 1 billion 232 million AMD, for foreign trips by 50 million AMD and for professional training of staff by 160 million AMD,” Luys faction head Davit Khazhakyan said at the meeting with reporters today.
He stressed that sums for restoration of elevators, greening of territories, solution of transport issues have been cut which will result in a number of problems.
“This budget cuts will ensure multiple regress in the works,” he said.
Deputy chairman of the financial commission Levon Hovhannisian, who received Yerevan City Council mandate by participating in the elections with My Step bloc, said that the salaries in Yerevan Municipality are very low, including the ones of the mayor and his deputies. In such conditions it is impossible to find good specialists.
“All this is being done for implementation of development projects. The goal of expenses is to train the staff, to prepare specialists with knowledge of languages and other necessary skills,” he said.