Ուկրաինան ԱՄՀ-ից 1,4 միլիարդ դոլարի վարկաբաժին է ստացել
Ուկրաինան ԱՄՀ-ից 1,4 միլիարդ դոլարի վարկաբաժին է ստացել, հայտնել է Ուկրաինայի Ազգային բանկի մամուլի ծառայությունը։
«Ուկրաինան stand-by ծրագրի պայմաններով առաջին վարկաբաժինն ստացել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ համագործակցության նոր ծրագրով, որն ԱՄՀ-ի տնօրենների խորհուրդն ընդունել է 2018 թվականի դեկտեմբերի 18-ին», - տեղեկացրել է կարգավորիչը:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տնօրենների խորհուրդը դեկտեմբերի 18-ին հաստատել է Ուկրաինայի համար 3,9 միլիարդ դոլարի stand-by ֆինանսավորման նոր ծրագիրը, որը նախատեսված է 14 ամսվա համար:
Հիմնադրամը դա արել է միայն այն բանից հետո, երբ երկրի կառավարությունը համաձայնել է 23,5 տոկոսով բարձրացնել գազի գները: Ըստ էության, այն փոխարինել է ընդլայնված ֆինանսավորման քառամյա ծրագրին, որը նախատեսված էր 17,5 միլիարդ դոլարի չափով և ավարտվում է 2019 թվականի մարտին: Դրա գործողության ընթացքում Ուկրաինան ԱՄՀ-ից ստացել է մոտ 8,4 միլիարդ դոլար, վերջին վարկաբաժինը եղել է անցյալ 2017 թվականի ապրիլին:

МВФ перечислил Украине транш на $1,4 млрд
Украина получила от Международного валютного фонда транш на $1,4 млрд. Об этом в пятницу сообщила пресс-служба Национального банка Украины.
"Украина получила первый транш по новой программе сотрудничества с Международным валютным фондом на условиях программы stand-by, которую совет директоров МВФ принял 18 декабря 2018 года", - проинформировал регулятор.
По данным Нацбанка, от поступления на счет Украины 1 млрд специальных прав заимствований (около $1,4 млрд) от фонда международные резервы Украины выросли до $20,1 млрд по состоянию на 21 декабря 2018 года. С учетом зачисления этих средств, как отметили в НБУ, впервые за пять лет международные резервы страны достигли уровня января 2014 года.
Совет директоров Международного валютного фонда 18 декабря утвердил новую программу финансирования stand-by для Украины на $3,9 млрд, рассчитанную на 14 месяцев. Фонд сделал это лишь после того, как правительство страны согласилось поднять цены на газ на 23,5%.
По сути, она заменила четырехлетнюю программу расширенного финансирования, которая была рассчитана на $17,5 млрд и заканчивалась в марте 2019 года. За время ее действия Украина получила от МВФ около $8,4 млрд, последний транш был в апреле прошлого 2017 года.