Մերկելը չի պատասխանել Հունաստանին նացիստների հանցագործության համար տուգանքների պահանջին
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն Աթենքում կայացած բանակցությունների ընթացքում ընդունել է նացիստների հանցագործության համար պատասխանատվությունը Հունաստանի օկուպացման ժամանակ, սակայն չի պատասխանել վնասը հատուցելու և այսպես կոչված օկուպացիոն փոխառությունը վերադարձնելու Հունաստանի պահանջին:
Հունաստանն ավելի քան 300 միլիարդ եվրո է գնահատում կորուստները 1941 – 1944 թվականներին գերմանական օկուպացումից և գերմանացիների կողմից հարկադրարաբար վերցված փոխառությունից: Հունաստանի ղեկավարությունը պարբերաբար բարձրացնում է ռեպարացիաների հարցը:
Հունաստանի նախագահ Պրոկոպիս Պավլոպուլոսը ուրբաթ  Աթենքի նախագահական պալատում Մերկելի հետ կայացած հանդիպմանն ասել է, որ Հունաստանը մտադիր է դատարանների միջոցով լուծել հարցը:
«Մենք կարծում ենք, որ Հունաստանի պահանջներն իրավաբանորեն գործում են և կարող են բռնագանձվել դատարանի միջոցով»,- ասել է Պավլոպուլոսը, որը կրթությամբ իրավաբան է:
Մերկելն ի պատասխան ընդունել է բարոյական պատասխանատվությունը նացիստների հանցագործությունների համար, բայց չի խոսել նյութական պատասխանատվության մասին:

Меркель не ответила на требование Греции военных репараций
Канцлер Германии Ангела Меркель в ходе переговоров в Афинах признала ответственность за преступление нацистов во время оккупации Греции, однако не ответила на требование Греции возместить ущерб и вернуть так называемый оккупационный заем.
Греция оценивает более чем в 300 миллиардов евро потери от немецкой оккупации в 1941-1944 годах и принудительно взятого немцами займа. Руководство Греции периодически поднимает вопрос о репарациях.
Президент Греции Прокопис Павлопулос в пятницу на встрече с Меркель в президентском дворце в Афинах сказал, что Греция намерена через суды решать вопрос.
"Мы считаем, что греческие претензии юридически действуют и могут быть взысканы через суд. Этот вопрос может быть урегулирован в международных судах", - сказал Павлопулос, который является юристом по образованию.
Меркель в ответ признала моральную ответственность за преступления нацистов, но не стала говорить о материальной ответственности.