Սիրիայում պատերազմի փուլն ավարտվելու մասին դեռ վաղ է խոսել. Ռուբեն Սաֆրաստյան
Դեռ վաղ է խոսել այն մասին, որ Սիրիայում ռազմական գործողությունների փուլն ավարտված է, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
«Բավական հիմնավոր կասկածներ ունեմ, որ դա այդպես է, քանի որ թուրքական զինուժը սահմանին պատրաստ սպասում է հրամանին, որ հերթական, արդեն երրորդ անգամ մտնի Սիրիայի հյուսիսային շրջանները», - ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Իսկ Թուրքիայի ղեկավարները, թուրքագետի խոսքով, հայտարարում են, որ վաղ թե ուշ այդ հրամանը կտրվի։
«Շատ բարդ է կանխատեսել, թե ինչպիսի զարգացումներ կլինեն։ Տեղի է ունենում մի մեծ բանակցային գործընթաց կամ առևտուր Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի միջև։ Առևտուր անելու և պահանջներ ներկայացնելու այս դիվանագիտությունը հատուկ է թուրքական դիվանագիտությանը։ Կարծում եմ, որ վերջիվերջո Թուրքիան որոշակի զիջումների կգնա Միացյալ Նահանգներին, իսկ սա նշանակում է, որ սիրիական ճգնաժամը կարող է զարգացումներ ապրել այն ուղղությամբ, որ Թուրքիայի դերն այս փուլում կթուլանա», - հայտարարեց Ռուբեն Սաֆրաստյանը։

Talks about end of military actions in Syria untimely: expert
It is yet too early to speak about the end of military actions in Syria, director of Eastern Sciences Institute, expert Ruben Safrastyan told the reporters today.
“I have grounded doubts over it as the Turkish military force is on the border ready for the order to again, for already the third time, enter northern regions of Syria,” Safrastyan said, adding that Turkish leadership stated that sooner or later they will give the order.
“It is very difficult to predict developments. There is a big trade between Turkey and the USA. Doing trade and forwarding demands is peculiar to Turkey’s diplomacy. I think Turkey will eventually make concessions in the talks with the USA which means that the Turkey’s role in the Syrian crisis will weaken,” the expert said.