Կրեդիտ՝ Միրզոյանին. «Լուսավոր Հայաստանը» կողմ կքվեարկի Միրզոյանի թեկնածությանը
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը ԱԺ նախագահի պաշտոնում իր թեկնածուին չի առաջադրել, քանի որ մեծամասնության թեկնածուին չընտրելու խնդիր չունի, այսօր ԱԺ նիստում ԱԺ նախագահի թեկնածության հարցի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Ընդդիմադիր պատգամավորը նախ շնորհավորեց Փաշինյանին վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու համար, հետո շնորհակալություն հայտնեց 6-րդ գումարման խորհրդարանի ղեկավարությանն ու փոխնախագահներին կատարած աշխատանքների ու «քաղաքական խոհեմության» համար:
«Հայաստանում Ազգային ժողովի դերը պատմականորեն ցածր է եղել, միշտ խոսվել է ԱԺ դերի բարձրացման մասին և ինչքան խոսվել է դրա մասին, այնքան այդ դերը նվազեցվել է: Այսօր Հայաստանը կանգնած է բաց մի հնարավորության առաջ, որը կարող ենք օգտագործել ու նոր ռելսերի վրա դնենք երկիրը. տանել առաջ կամ կարող ենք հին ձևակերպումներով ու կարած կոստյումները հանգնելով՝ շարունակել ապրել: Մենք գտնում ենք, որ Ազգային ժողովը պետք է լինի լոկոմոտիվ», - հայտարարեց Մարուքյանը:
Նրա խոսքով՝ Ազգային ժողովը պետք է վեր կանգնի իր քաղաքական մեծամասնությունից ու լինի բոլորի նախագահը՝ լինելով «անաչառ արբիտր»:
«ԱԺ նախագահի թեկնածու մենք չենք առաջադրել և կարծում ենք, որ այդ հարցում «մրցակցություն» չկա: Մենք քննարկել ու որոշել ենք մասնակցել ԱԺ նախագահի ընտրության քվեարկությանը և կողմ քվեարկել ներկայացված թեկնածությանը: Պարոն Միրզոյան, ես ուզում եմ ասել, որ սա ըստ էության, կրեդիտ է, որը, որպես ԱԺ նախագահ, դեռևս պետք է վաստակել: Այսինքն՝ այն, ինչ ունենք, դա մենք գիտենք՝ մենք ձեզ ընտրում ենք ԱԺ նախագահ, բայց մենք չգիտենք, թե ինչպիսի նախագահ եք լինելու: Մենք ձեզ կրեդիտ ենք տալիս, որ ժամանակի ընթացքում քայլ առ քայլ ցույց տաք, որ բոլորի ԱԺ նախագահն եք, շենքում եք արդարություն ապահովում, դրսում եք բարձր պահում ԱԺ դերը և ամեն ինչ անում եք, որ ԱԺ-ն դուրս գա գործադիրի կցորդը լինելու դերից», - հայտարարեց Մարուքյանը:
Միևնույն ժամանակ, «Լուսավոր Հայաստանի» ղեկավարը հայտարարեց, որ իրենք առաջադրելու են ԱԺ փոխնախագահի ընդդիմադիր թեկնածուին: Նա, հիշեցնենք, ինչպես ավելի վաղ հայտարարվել էր, Մանե Թանդիլյանն է:

Фракция «Светлая Армения» проголосует за кандидатуру Арарата Мирзояна
Фракция «Светлая Армения» не выдвинула своего кандидата на пост спикера парламента, поскольку не видит проблем в избрании кандидата, выдвинутого большинством, заявил сегодня во время обсуждения кандидатуры председателя Национальном Собрании 7-го созыва руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян.
Оппозиционный депутат поздравил с назначением Никола Пашиняна на должность премьер-министра Армении, затем поблагодарил руководство парламента 6-го созыва и вице-спикеров за проделанную работу и «политическое благоразумие».
«В Армении роль Национального Собрания была исторически слабой, всегда говорилось о повышении роли парламента и чем больше об этом говорилось, тем меньше становилась роль. Сегодня Армения стоит перед открывшейся возможностью, которую мы можем использовать и поставить страну на новые рельсы –  продвигать вперед или продолжать жить, придерживаясь старых формулировок и надев старый костюм. Мы считаем, что Национальное Собрание должно стать локомотивом», - сказал Марукян.
Он отметил, что фракция не выдвинула кандидата на пост председателя парламента и считает, что в этом вопросе «конкуренции» нет.
«Мы обсудили и решили участвовать в голосовании по кандидатуре спикера парламента и проголосовать за выдвинутую кандидатуру. Господин Мирзоян, хочу отметить, что это, по сути, кредит, который как председатель Национального Собрания, нужно еще заслужить. То есть, мы знаем, что имеем, мы выбираем Вас спикером парламента, однако не знаем, каким председателем Вы будете? Мы надеемся, что со временем, шаг за шагом, Вы покажете, что обеспечиваете справедливость здесь в парламенте и держите роль парламента высоко за его пределами, делаете все, чтобы Национальное Собрание не было приложением правительства», - заявил Эдмон Марукян.
Эдмон Марукян также отметил, что фракция выдвинет оппозиционного кандидата на пост вице-спикера парламента. Он напомнил, что кандидат фракции «Светлая Армения» – Мане Тандилян.