Արարատ Միրզոյանը խոստանում է ակտիվացնել նոր Ազգային ժողովը, որ այն չստորադասվի կառավարությանը (Տեսանյութ)
14/01/2019 12:33
Ազգային ժողովի նախագահի թեկնածու Արարատ Միրզոյանը տրամաբանական է համարում այն, որ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի օրենսդրական օրակարգում կենտրոնական տեղ է զբաղեցնելու նոր ձևավորվելիք կառավարության ծրագիրը: Միրզոյանն այդ կարծիքին է, քանի որ, ինչպես իր ելույթում ասաց, ստացել է 70 տոկոսից ավելի հանրային վստահություն:
«Ես անելու եմ ուժերիս ներածը կառավարության ծրագրի ու դրա իրականացման շուրջ խորհրդարանական առավելագույն և ամենալայն հնարավոր կոնսոլիդացիան ձևավորելու համար, քանի որ հավատում եմ, որ մեր ժողովրդի յուրաքանչյուր պատվիրակ ձգտելու է աշխատանք գործադրել մեր երազած Հայաստանի կերտմանը», - իր ելույթում հայտարարեց ԱԺ նախագահի թեկնածուն:
Նա ասաց, թե խորհրդարանը պետք է լինի նախաձեռնող և հրաժարվի «տարիներ շարունակ արձագանքողի ստանձնած իր դերից»: Նրա ներկայացմամբ, երկար տարիներ Հայաստանում կառավարությունն է օրենքներ ներկայացնելու հարցում գերակշռող դեր ունեցել: Սակայն այդ իրավիճակը, Միրզոյանը խոստանում է, շտկել. «Կարևոր եմ համարում կառավարության և խորհրդարանի օրակարգի որոշակի համադրումը՝ ապահովելով օրենսդրական նախագծերի հիմքում ընկած գաղափարների համատեղ քննարկումը»:
Միրզոյանը նաև ասաց, որ եռանդ է ներդնելու միասնական օրակարգ հաստատել խորհրդարանում. «Հավատում եմ, որ քննարկումները, փոխզիջումների կամքը կարող են հնարավորություն տալ այս Ազգայի ժողովին ձևավորել որոշակի համատեղ, միասնական, համաձայնեցված օրակարգ»:
ԱԺ նախագահի թեկնածուն նկատեց, որ նոր խորհրդարանը պետք է ակտիվորեն իրականացնի իր վերահսկողական գործառույթները:

Role of NA as “respondent” to be changed: NA chairman candidate promises to intensify parliament’s activity
14/01/2019 12:45
The program of the newly formed government will have a core place in the legislative agenda of the newly formed NA, NA chairman candidate Ararat Mirzoyan said, addressing the parliament today.
“I am going to do everything I can to reach the maximum and widest parliamentary consolidation over the program of the government and its implementation as I strongly believe that each delegate of our people will seek to exert efforts for the erection of Armenia we all dream of,” the candidate said in his speech.
He stressed that the parliament must be initiative and stop being just a “respondent” it used to be for many years.
Mirzoyan also stressed that he is going to ensure establishment of joint agenda in the parliament. “I believe that the discussions, the wish to make mutual concessions may give this NA an opportunity to set certain joint, united and agreed agenda,” he said.