Գդանսկի դանակահարված  քաղաքապետը վիրահատվել է
Գդանսկի քաղաքապետը, որը վիրավորել էր հարձակման հետևանքով, վիրահատովել է, նրա վիճակը մնում է ծայրահեղ ծանր, լրագրողներին հայտարարել է հոսպիտալի բժիշկներից մեկը:
Դանակով զինված տղամարդը կիրակի  երեկոյան հարձակվել է Պավել Ադամովիչի վրա Գդանսկում կայացած բարեգործական համերգի ժամանակ: Radio Gdansk–ը հայտնել է, որ Ադամովիչը դանակի վնասվածք է ստացել սրտի շրջանում:
Հարձակման համար  կասկածվող 27-ամյա տղամարդը, որն ավելի վաղ 5,5 տարվա ազատազրկման էր  դատապարտվել բանկի կողոպտման համար, իր գործողությունները բացատրել է վրեժով բանտում կրած խոշտանգումների համար:  Ինչպես հայտնել է TVN24 հեռուստաալիքը, հղում անելով  հետաքննության տվյալները, կասկածյալը քննիչներին հայտարարել է, որ բանտում «իր նկատմամբ շատ վատ են վարվել, ճաղերի հետևում իրեն նույնիսկ խոշտանգել են»՝ առանձնապես նշելով, որ դա տեղի է ունեցել ներկայում ընդդիմադիր «Քաղաքացիական պլատֆորմ» կուսակցության աշխատանքի ընթացքում:
Գդանսկի ղեկավարը 15 տարի եղել է «Քաղաքացիական պլատֆորմ» կուսակցության անդամ, սակայն 2015 թվականին հեռացել է դրա շարքերից:

Раненный ножом мэр Гданьска перенес операцию
Мэр Гданьска, раненный при нападении перенес операцию, его состояние остается очень тяжелым, заявил журналистам один из врачей госпиталя.
Вооруженный ножом мужчина напал на Адамовича вечером в воскресенье во время благотворительного концерта в Гданьске. Radio Gdansk сообщало, что Адамович получил ножевое ранение в области сердца.
Подозреваемый в нападении 27-летний мужчина, ранее осужденный на 5,5 лет тюрьмы за ограбления банков, объяснил свои действия местью за пытки в тюрьме. Как сообщал польский телеканал TVN24 со ссылкой на данные следователей, подозреваемый заявил следователям, что в тюрьме "к нему относились очень плохо, за решеткой его даже пытали", особо отметив, что это происходило во время работы правительства ныне оппозиционной партии "Гражданская платформа", сообщает телеканал. Мэр Гданьска в течение 15 лет был членом партии "Гражданская платформа", однако в 2015 году покинул ее ряды.