Մեյը համախմբման կոչ է արել քաղաքական ուժերին ԵՄ-ից դուրս գալու հանրաքվեի արդյունքներն իրագործելու համար
17/01/2019 15:00
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հանդես է եկել բոլոր կուսակցությունների համախմբման կոչով, որպեսզի կենսագործեն Եվրամիությունից դուրս գալու հանրաքվեի արդյունքները:
«Եկել է համախմբվելու ժամանակը՝ ազգային շահերն անկյունաքար դարձնելու և անրաքվեի արդյունքները կենսագործելու համար»,- հայտարարել է վարչապետն ազգին հղած ուղերձում:
Դրանից առաջ խորհրդարանում քվեարկություն է անցկացվել կառավարությանը վստահության քվե հայտնելու, որը նախաձեռնել էր Լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդ Ջերեմի Քորբինը: Վստահությանը դեմ է քվեարկել 306 պատգամավոր, կողմ՝ 325 խորհրդարանական:
Ուղերձում Մեյը նշել է, որ մտադիր է «մոտ օրերս հանդիպումներ անցկացնել բարձրաստիճան խորհրդարանականների և կառավարության ներկայացուցիչների հետ»: Վարչապետը հայտնել է, որ արդեն այդ հարցերը քննարկել է մի քանի կուսակցությունների հետ, սակայն իր գլխավոր ընդդիմախոսը՝ Ջերեմի Քորբինը, հրաժարվել է քննարկումից:

Мэй призвала британские партии к сплочению для реализации результатов референдума о выходе из ЕС
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй выступила с призывом о сплочении всех партий для того, чтобы претворить в жизнь результаты референдума о выходе из ЕС.
"Настало время для того, чтобы сплотиться, чтобы поставить во главу угла национальные интересы и претворить в жизнь итоги референдума", - заявила премьер в обращении к нации.
Перед этим в парламенте состоялось голосование по вотуму доверия правительству, инициированному лидером Лейбористской партии Джереми Корбином. Против доверия проголосовали 306 депутатов, за - 325 парламентариев.
По ее словам, она намерена провести встречи "с высокопоставленными парламентариями и представителями правительства в ближайшие дни".
В обращении премьер сообщила, что уже обсудила эти вопросы с некоторыми партиями, однако ее главный оппонент - Корбин - отказался от обсуждения.