Որոշում է կայացվել կալանավորել Արամ Հարությունյանին. նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում
Առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպքի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա Արամ Հարությունյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր այն արարքների կատարման համար, որ նա, հանդիսանալով ՀՀ գործադիր իշխանության ղեկավար աշխատող, իր հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող անձանց օժանդակությամբ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք է ստացել, ապա՝ օրինականացրել հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքը, հայտնում են ՀՔԾ-ից։
Ըստ մեղադրանքի` Արամ Հարությունյանը, 2007թ. հունիսի 8-ից զբաղեցնելով ՀՀ բնապահպանության նախարարի պաշտոնը՝ միաժամանակ հանդիսանալով ռազմավարական նշանակություն ունեցող օգտակար հանածոներ պարունակող ընդերքի տեղամասերի նկատմամբ հանքային իրավունքի ձևավորման միջգերատեսչական մրցութային հանձնաժողովի նախագահ, գործարար Ս. Հ.-ին հանքերևակումների ուսումնասիրության 10 հատուկ լիցենզիաներ տրամադրելու գործընթացն իրականացնելու, հետագայում ուսումնասիրության ժամկետները երկարացնելու և հանքերի շահագործման թույլտվություն ստանալու հարցը նրա օգտին լուծելուն նպաստելու համար գործարարից պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 4.2 մլրդ ՀՀ դրամին համարժեք 14 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Արդյունքում` 2008թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում, Սյունիքի, Լոռու և Գեղարքունիքի մարզերի տարբեր բնակավայրերում գտնվող հանքերևակումների ուսումնասիրության 10 հատուկ լիցենզիաներն անցել են Ս. Հ.-ին պատկանող ընկերությունների տրամադրության տակ: Նույն ժամանակահատվածում Ս. Հ.-ն բանկային իր հաշվեհամարներից կանխիկացրել և Արամ Հարությունյանի մտերիմի միջոցով նրան է տվել 6 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառքի գումարը:
Պահանջված կաշառքի գումարի մյուս մասը` 8 մլն ԱՄՆ դոլար գումարը, Արամ Հարությունյանն իր մտերիմների օժանդակությամբ ստացել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում բացված տարբեր հաշվեհամարներին փոխանցումներ կատարելու եղանակով, այնուհետև գումարի ծագման իրական աղբյուրը քողարկելու և դրանց օրինական տեսք հաղորդելու նպատակով Արամ Հարությունյանը հանցավոր ճանապարհով ստացված գումարները փոխանցել է միջազգային ընկերության՝ Շվեյցարիայի Համադաշնությունում գտնվող բանկային հաշվեհամարին, ապա կազմակերպել հիշյալ հաշվեհամարից գումարների պարբերաբար փոխանցումն իր հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող անձին պատկանող և ՀՀ տարածքում ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող ընկերության հաշվեհամարին:
Արամ Հարությունյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան` նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

Принято решение об аресте Арама Арутюняна, он объявлен в розыск
Бывший депутат парламента Армении Арам Арутюнян привлечен в качестве обвиняемого в рамках возбужденного в Специальной следственной службе Армении уголовного дела по факту получения взятки в особо крупном размере и легализации доходов, полученных незаконным путем.
Араму Арутюняну предъявлено обвинение по признакам п.2 ч.4 ст. 311(получение должностным лицом взятки в особо крупных размерах) и п.1 ч.3 ст.190 (легализация доходов, полученных незаконным путем, с использованием должностного положения) Уголовного кодекса Армении.
Арам Арутюнян объявлен в розыск.
Следователь Специальной следственной службы Армении представил в суд общей юрисдикции Еревана ходатайство об избрании в отношении Арама Арутюняна ареста в качестве меры пресечения.
Напомним, в декабре прошлого года генеральный прокурор Армении Артур Давтян представил в Национальное Собрание Армения ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного преследования, а также применении ареста как меры пресечения в отношении депутата парламента Арама Арутюняна, однако заседание парламента не состоялось из-за отсутствия кворума.
В частности Арам Арутюнян, занимая в 2008 году должность министра охраны природы и председателя межведомственной комиссии по предоставлению лицензий для исследования и использования недр, потребовал и получил взятку в размере 14 млн. долларов США для предоставления лицензии на исследование и эксплуатацию десяти разработок цветных металлов в Сюникской, Гегаркуникской, Лорийской и Котайкской областях.
Часть этой взятки – 8 млн. долларов, Арам Арутюнян с помощью своих близких получил путем перечисления на различные банковские счета, открытые в Арабских Объединенных Эмиратах. Затем, чтобы сокрыть реальный источник образования денежных средств и придания им законности Арам Арутюнян преступным путем перечислил полученные суммы на банковский счет международной компании в Швейцарии, в дальнейшем организовав периодически перечисления с этого счета на счет компании, занимающейся предпринимательской деятельностью в Армении и принадлежащей лицу, находящемуся с ним в близких отношениях.