Ռոբերտ Քոչարյանը Սահմանադրությունը խախտելու մասնագետ էր. Անդրանիկ Քոչարյան
Ազգային անվտանգությունը և ոստիկանությունը այսօր խորհրդարանական վերահսկողության ներքո չեն, այլ՝ վարչապետի, այսօր Ազգային ժողովում նիստի ժամանակ հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը և հետաքրքրվեց, թե Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հաննաժողովի նախագահի թեկնածու Անդրանիկ Քոչարյանը ի՞նչ կարծիքի Ազգային անվտանգության ծառայությունը և ոստիկանությունը նախարարության կարգավիճակով խորհրդարանական վերահսկողության տիրույթ վերադարձնելու իրենց պահանջի մասին:
«Նաև հիշեցնեմ, որ 2006 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանն է փոխել այդ համակարգը և առանձնացրել կառավարության կառուցվածքից դուրս հանել, որպեսզի խորհրդարանական վերահսկողությունից դուրս լինեն այս մարմինները ու միայն մեկ մարդու ենթարկվեն», -նկատեց Մարուքյանը:
Ի պատասխան Անդրանիկ Քոչարյանն ասաց, որ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը այդ քայլին գնացել էր «հատուկ նպատակով, հոկտեմբերի 27-ից հետո»:
«Ռոբերտ Քոչարյանը, եթե հիշում եք, այդ ժամանակ սահմանադրության խախտմամբ պաշտոնից ազատեց նաև պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանին: Այնպես որ, Ռոբերտ Քոչարյանի՝ որպես Սահմանադրության խախտման մասնագետի, քննարկելու խնդիր չկա», - ասաց Քոչարյանը:
Անդրադառնալով Մարուքյանի բուն հարցին՝ Քոչարյանն ասաց, որ Մարուքյանը այդպիսով Սահմանադրության փոփոխություն է առաջարկում:
«Ձեր ասած կառույցները որպեսզի դառնան նախարարություն, մենք Սահմանադրության փոփոխություն պետք է կատարենք: Եթե չէ, ապա կարծում եմ, որ գուցե կա անհրաժեշտություն, որ Ազգային անվտանգության ծառայության ու ոստիկանության կարգավիճակը բարձրացվի ու դառնան վերահսկելի խորհրդարանի կողմից», - ասաց հանձնաժողովի նախագահի թեկնածուն:
Նա ասաց, թե խորհրդարանական հանձնաժողովները կարող են վերահսկողություն իրականացնել ու նախկինում չլուծված խնդիրներին լուծում տալ:
«Նախկինում չեն լուծվել, քանի որ երկիրն ավտորիտար էր, բայց էսօր մենք նոր Հայաստանում ենք ու այդ ավտորիտարիզմն էր պատճառը, որ Հայաստանը կանգնած էր փոփոխության շեմին ու այդ փոփոխությունը տեղի ունեցավ», - հայտարարեց Քոչարյանը:

Роберт Кочарян был специалистом по нарушению Конституции – Андраник Кочарян
Служба национальной безопасности и полиция находятся сегодня под контролем премьер-министра, а не Национального Собрания, заявил сегодня руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян в ходе обсуждения в парламенте кандидатуры председателя постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраника Кочаряна.
Он поинтересовался, какого мнения Андраник Кочарян об их требовании вернуть СНБ и полицию под контроль парламента.
«Напомню также, что в 2006 году Роберт Кочарян изменил эту систему и вывел эти ведомства из структуры правительства, чтобы они подчинялись только одному человеку и не находились под контролем парламента», - сказал Эдмон Марукян.
В ответ Андраник Кочарян заявил, что второй президент Армении Роберт Кочарян пошел на этот шаг, преследуя «специальную цель после 27 октября».
«Если помните, Роберт Кочарян тогда с нарушением Конституции освободил также от должности министра обороны Вагаршака Арутюняна. Посему необходимости в обсуждении Роберта Кочаряна как специалиста по нарушению Конституции нет», - сказал Андраник Кочарян.
Касаясь самого вопроса Эдмона Марукяна, он отметил, что тем самым Марукян предлагает внести изменение в Конституцию.
«Чтобы указанные вами структуры стали министерством мы должны внести изменение в Конституцию. Если нет, то считаю, что, возможно, есть необходимость, чтобы статус Службы национальной безопасности и полиции был повышен и они стали бы контролироваться парламентом», - заявил Андраник Кочарян.
Он сказал, что парламентские комиссии могут осуществлять контроль и тем самым решить нерешенные в прошлом проблемы.