ՌԴ Արևելքում ռուսական երկու ռազմական ինքնաթիռ է բախվել
Ռուսական Սու-34 երկու ռազմական ինքնաթիռներ են բախվել Ճապոնական ծովի ջրատարածքի վրա: Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ անձնակազմերը կատապուլտ է իրականացրել:
Հեռավոր Արևելքում ռուսական երկու կործանիչ-ռմբակոծիչների բախման մասին հայտնել են լրատվական գործակալությունները:
Ռազմական գերատեսչությունում հայտարարել են, որ ինքնաթիռները ոչ թե բախվել, այլ օդում դիպել են իրար:
«Հունվարի 18-ին Մոսկվայի ժամանակով ժամը 8:07-ին Ճապոնական ծովի ջրատարածքի վրա՝ ափից 35 կիլոմետր հեռավորությամբ, ուսումնավարժական պլանային թռիչքներ կատարելիս իրար են դիպել ռազմաօդային ուժերի և հակաօդային պաշտպանության հեռավորարևելյան միավորման Սու-24 երկու ինքնաթիռներ»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
«Ինքնաթիռների անձնակազմերը կատապուլտ են իրականացրել»,-հայտարարել են ռազմական գերատեսչությունում:
Զինվորականները որոնում են երկու կործանիչ-ռմբակոծիչների անձնակազմերին, որոնումներին մասնակցում են Ան-12 ինքնաթիռ և Մի-8 երկու ուղղաթիռ:

Два российских военных самолета столкнулись на Дальнем Востоке
Два российских военных самолета Су-34 столкнулись над акваторией Японского моря. Минобороны сообщило, что экипажи катапультировались.
О столкновении двух истребителей-бомбардировщиков на Дальнем Востоке сообщили информационные агентства. В военном ведомстве заявили, что самолеты не столкнулись, а только коснулись друг друга в воздухе.
"18 января в 8:07 [по московскому времени] при выполнении планового учебно-тренировочного полета над акваторией Японского моря в 35 километрах от берега при отработке маневрирования произошло касание в воздухе двух самолетов Су-34 дальневосточного объединения ВВС и ПВО", - говорится в сообщении.
"Экипажи самолетов катапультировались", - заявили в военном ведомстве. Самолеты выполняли полет без боекомплекта, подчеркнули в минобороны.
Военные ищут экипажей двух истребителей-бомбардировщиков, в поисках участвуют самолет Ан-12 и вертолеты Ми-8, сказано в сообщении.