Ճապոնական դպրոցում հրդեհի հետևանքով 40 երեխա է հոսպիտալացվել
Առնվազն 40 երեխա է հոսպիտալացվել՝ Ճապոնիայի Օսակա պրեֆեկտուրայի տարրական դպրոցներից մեկում բռնկված հրդեհի հետևանքով շմոլ գազից թունավորման կասկածանքով։
Ինչպես հայտնում է «Կիոդո» գործակալությունը՝ հղում անելով հակահրդեհային ծառայությունների տրամադրած տեղեկությանը,  հրդեհը բռնկվել է դպրոցական խոհանոցի տարածքում: Բռնկված հրդեհը մարելը տևել է ընդամենը 10 րոպե, սակայն մի քանի տասնյակ երեխա դրանից հետո գանգատվել է վատ ինքնազգացողությունից:
Հիվանդանոց տեղափոխված բոլոր երեխաները գիտակից վիճակում են, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում: Ենթադրվում է, որ հրդեհի առաջացման պատճառն է խոհանոցում միացված գազօջախի վրա թողնված յուղով թավան:

В Японии не менее 40 детей госпитализировали после пожара в начальной школе
Не менее 40 детей были госпитализированы с признаками отравления угарным газом в результате возгорания в одной из начальных школ в японской префектуре Осака.
По данным агентства Киодо со ссылкой на представителей противопожарных служб, пожар возник в помещении школьной кухни. На тушение возгорания ушло всего 10 минут, однако несколько десятков детей пожаловались на плохое самочувствие.
Все пострадавшие дети находятся в сознании, их жизни ничего не угрожает. Точные причины пожара пока неизвестны. Предполагается, что возгорание началось из-за оставленной на включенной плите сковороды с маслом.