«Հրապարակ». ԱԺ-ում նոր ձևավորված ԵԽԽՎ պատվիրակությունը կիրակի կմեկնի Ստրասբուրգ՝ հանձնելու առաջին քննությունը
19/01/2019 10:10
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երկուշաբթի կմեկնարկի Եվրոպայի Խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ձմեռային նստաշրջանը, որի օրակարգում է նաև դեկտեմբերի 9-ին կայացած ԱԺ ընտրությունների դիտարկման հարցը։ Հայաստանի ԱԺ՝ ԵԽԽՎ նոր ձևավորված պատվիրակությունը կիրակի կմեկնի Ստրասբուրգ՝ հանձնելու առաջին քննությունը։ Երեկվա դրությամբ միջազգային պատվիրակություններից միայն այս մեկն էր ձևավորվել։
Պատվիրակությունը կղեկավարի ԱԳ նախկին փոխարտգործնախարար Ռուբեն Ռուբինյանը։ Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են Հովհաննես Իգիթյանը, «Իմ քայլից» ևս 2 պատգամավոր՝ Տաթևիկ Հայրապետյանը՝ ադրբեջանագետ, և Սոս Ավետիսյանը, որը լեզուների իմացության համար է ընդգրկվել։ ԲՀԿ-ից հիմնական կազմում ներկայացված է Նաիրա Զոհրաբյանը, փոխարինող՝ Միքայել Մելքումյանը, «Լուսավոր Հայաստանից»՝ Էդմոն Մարուքյանը»:

«Грапарак»: Новая делегация Армении в ПАСЕ в воскресенье отбудет в Страсбург – сдавать первый экзамен
19/01/2019 11:30
Газета «Грапарак» пишет, что в понедельник стартует зимняя сессия Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), в повестку которой входит также вопрос рассмотрения состоявшихся 9 декабря в Армении внеочередных парламентских выборов. Сформированная в парламенте новая делегация Армении в ПАСЕ в воскресенье отбудет в Страсбург – сдавать первый экзамен. По состоянию на вчерашний день из международных делегаций была сформирована только одна эта.
Делегацию возглавит бывший заместитель министра иностранных дел Рубен Рубинян. В состав делегации входят Ованнес Игитян, еще два депутата фракции «Мой шаг» – Татевик Айрапетян – эксперт по Азербайджану, и Сос Аветисян, который вошел в комиссию из-за знания языков. Из фракции «Процветающая Армения в основном составе представлена Наира Зограбян, заменяющий – Микаел Мелкумян, из фракции «Светлая Армения» – Эдмон Марукян.