Կառավարությունը ձևավորված է. հաջորդ փուլը կառավարության ծրագրի ներկայացումն է
Հայաստանի Սահմանադրության համաձայն՝ վարչապետը նշանակման նշանակվելուց հետո հնգօրյա ժամկետում հանրապետության նախագահին է առաջարկում փոխվարչապետների և նախարարների թեկնածուներին: Այսօր լրացավ հնգօրյա ժամկետը, և կառավարությունը ձևավորված է։
Նշենք, որ Հայաստանի օրենսդրության համաձայն, եթե կառավարության 2/3-րդը նշանակվում է, ապա կառավարությունը համարվում է ձևավորված։
Այսպես, այսօր Հայաստանի վարչապետի առաջարկությամբ և ՀՀ նախագահի հրամանագրերով՝
Արտակ Զեյնալյանը նշանակվել է արդարադատության նախարար
Արսեն Թորոսյանը՝ առողջապահության նախարար
Էրիկ Գրիգորյանը՝ բնապահպանության նախարար
Դավիթ Տոնոյանը՝ պաշտպանության նախարար
Զարուհի Բաթոյանը՝ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար
Զոհրաբ Մնացականյանը՝ արտաքին գործերի նախարար
Ատոմ Ջանջուղազյանը՝ Ֆինանսների նախարար
Ֆելիքս Ցոլակյանը՝ արտակարգ իրավիճակների նախարար
Հակոբ Արշակյանը՝ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար
Տիգրան Խաչատրյանը՝ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար
Արայիկ Հարությունյանը՝ կրթության, գիտության նախարար
Սուրեն Պապիկյանը՝ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար
Ավելի վաղ Տիգրան Ավինյանը և Մհեր Գրիգորյանը նշանակվել էին փոխվարչապետերի պաշտոնում։
Ինչ վերաբերում է սփյուռքի, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարություննրին, ապա դրանք օպտիմալացվելու են։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ իր ֆեյսբուքյան էջի ուղիղ եթերում հայտարարել էր, որ սփյուռքի հետ հարաբերությունները համակարգելու է վարչապետի աշխատակազմը։
«Ես համարում եմ, որ մշակույթն ունի գործնական նշանակություն՝ մարդկանց, քաղաքացիների կրթական ցենզը բարձրացնելու, այսինքն՝ մշակույթն առաջին հերթին կրթական նշանակություն ունի», - ասել էր վարչապետը՝ ակնարկելով կրթության, գիտության ու մշակույթի նախարարությունների միավորման հնարավորությունը:
Օպտիմալացման այս գործընթացը պահանջում է փոփոխություններ կատարել «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքում, որը հավանաբար կներկայացվի հունվարի 22-ին մեկնարկելիք ԱԺ քառօրյա նիստերի օրակարգ։
Նկատենք, որ կառավարության ձևավորման գործընթացին, Սահմանադրության համաձայն, հաջորդում է կառավարության գործունեության ծրագրի ներկայացումը խորհրդարանին։

Armenian government formed, presentation of action plan to follow
According to the Armenian Constitution during the next five days of the appointment of the country’s prime minister, the latter offers candidates to take the posts of deputy PMs and ministers. Today the five-day term ends, and the government has been formed.
According to Armenia’s legislation, if the 2/3 of the government is being appointed the government is considered formed.
Today the Armenian president signed decrees appointing ministers. All the ministers have been re-appointed in the posts except the labor and social affairs minister. The new minister is Zaruhi Batoyan.
As to diaspora, culture, sport and youth affairs ministers, no appointments have been made as these ministries will be optimized. Prime Minister Nikol Pashinyan stated yesterday that the relations with Diaspora will be coordinated by the PM’s staff.
“I think culture is of practical significance aimed at raising the educational level of the people, I mean that culture has educational significance,” the PM said, hinting the possibility of uniting the ministry of culture with the one of education and science ministry.
According to the Constitution, the next phase after the formation of the government is the presentation of government’s action plan to the NA.