Ռուսաստանի բանկերը խոշոր կիբերհարձակման են ենթարկվել
Միջազգային Group-IB ընկերությունը տարվա սկզբից Ռուսաստանում գրանցել է առաջին խոշորագույն կիբերհարձակումը:
Silence ցանցահենային խմբավորումը «Forum iFin-2019»-ի անունից մոտ 80 հազար վնասակար նամակներ է ուղարկել ռուսական բանկերի, վարկային և ֆինանսական կազմակերպությունների, նաև վճարային համակարգերի աշխատակիցներին:
Կեղծ նամակի տեքստի հետ միասին ուղարկվել է նաև ZIP-արխիվ ֆայլ՝ «Էլեկտրոնային ֆինանսական ծառայություններ և տեխնոլոգիաներ» միջազգային 19-րդ ֆորումի հրավիրատոմսով, որը կայանալու է փետրվարի 19-ին և 20-ին՝ Մոսկվայում:
Անցյալ տարվա նոյեմբերին Silence ցանցահենային խմբավորումը Ռուսաստանի կենտրոնական բանկի կեղծ հասցեից ռուսական բանկերում իրականացրել է զանգվածային կիբերհարձակում:
2018 թվականի 11 ամսվա ընթացքում ցանցահենները Ռուսաստանում իրականացրել են 4 մլրդ համակարգչային հարձակում:
«Կասպերսկու լաբորատորիան» 404 միլիոն հարձակումներին հակազդել է: Անցյալ տարի հարձակումների թիվը կազմել է 2,4 միլիարդ: Դրանցից վտանգավորը եղել է 12,3 հազարը:

Хакеры совершили массовую кибератаку на российские банки
Международная компания Group-IB зафиксировала первую крупную кибератаку с начала года. Хакерская группировка Silence совершила около 80 тысяч вредоносных рассылок сотрудникам российских банков, кредитно-финансовых организаций и платежных систем от имени «Forum iFin-2019». К тексту фишингового письма был прикреплен ZIP-архив с  приглашением на XIX Международный Форум «Электронные финансовые услуги и технологии», который пройдет в Москве 19 и 20 февраля.
В ноябре прошлого года группировка Silance провела массовую кибератаку по российским банкам с фейкового адреса Центрального банка России.
За 11 месяцев 2018 года хакеры совершили на Россию 4 млрд компьютерных атак. «Лаборатория Касперского» отразила 404 миллиона атак, в том числе почти 5 миллионов вредоносных установочных пакетов на мобильных устройствах. В прошлом году количество атак составляло 2,4 млрд, опасными специалисты сочли 12,3 тыс. взломов.