Հայտարարվել է աշխարհի ամենաթանկ բրենդը
Խորհրդատվական Brand Finance ընկերությունը հրապարակել է աշխարհի ամենաթանկ բրենդների ամենամյա վարկանիշային աղյուսակը:
Երկրորդ անգամ այն գլխավորում է Amazon ընկերությունը:  յս բրենդի արժեքը գնահատվել է 187.9 միլիարդ դոլար. տարվա ընթացքում այդ ցուցանիշն աճել է մոտ 25 տոկոսով:
Երկրորդ հորիզոնականում է հայտնվել ամերիկյան Apple-ը: Ընկերության բրենդը գնահատվել է 153.6 միլիարդ դոլար՝ տարեկան ընդամենը 5 տոկոս աճի ցուցանիշով:
Երրորդ տեղը 142.7 միլիարդ դոլար արժողությամբ զբաղեցրել է Google բրենդը, որը գրանցել է 18 տոկոս աճ: Չորրորդ հորիզոնականում Microsoft-ն է. տեխնոլոգիական գերհսկան 47 տոկոս աճ է գրանցել՝ 81.1-ից մինչև 119.5 միլիարդ դոլար:
Թոփ-5-ը եզրափակում է Samsung ընկերությունը, որը տարվա ընթացքում կորցրել է 1 տոկոս: Կորեական բրենդի արժեքը գնահատվում է 91.2 միլիարդ դոլար:
Brand Finance-ի վարկածով լավագույն բրենդ-մենեջեր է ճանաչվել Amazon-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջեֆ Բեզոսը: Ընդ որում նշվում է, որ գործարարի ամուսնալուծությունը կարող է վնասել ինչպես իր անձնական, այնպես էլ ընկերության բրենդին:
Ջեֆ և Մակենզի Բեզոսները, 25 տարվա ամուսնությունից հետո, հունվարի 9-ին հայտարարել են ամուսնալուծության մասին: Նրանք նշել են, որ կպահպանեն ընկերային և գործընկերային հարաբերությունները և կհամագործակցեն տարբեր նախագծերում:

Назван самый дорогой в мире бренд
Консалтинговая компания Brand Finance опубликовала ежегодный рейтинг самых дорогих брендов мира. Уже во второй раз его возглавила компания Amazon.
Стоимость этого бренда оценили в 187,9 миллиарда долларов, за год показатель вырос почти на 25 процентов. На второй строчке расположилась Apple. Бренд компании оценили в 153,6 миллиарда долларов с показателем роста всего пять процентов за год.
Третье место занял бренд Google стоимостью 142,7 миллиарда долларов, который прибавил 18 процентов. На четвертой строчке — Microsoft. Отмечается, что бренду технологического гиганта удалось вырасти на целых 47 процентов — с 81,1 до 119,5 миллиарда долларов.
Замыкает топ-5 компания Samsung, которая за год потеряла один процент — стоимость корейского бренда оценивается в 91,2 миллиарда долларов.
Лучшим бренд-менеджером по версии Brand Finance стал глава Amazon Джефф Безос. При этом отмечается, что развод предпринимателя с женой может повредить как и его личному бренду, так и бренду компании.
Джефф и Маккензи Безос объявили о разводе после 25 лет брака 9 января. Они сообщили, что останутся друзьями и партнерами в различных проектах.