Dyson-ի հիմնադիրը՝ Մեծ Բրիտանիայի ամենահարուստ մարդկանց ցանկում առաջատար է
Մեծ Բրիտանիայի ամենահարուստ մարդը դարձել է Ջեյմս Դեյսոնը՝ Dyson Ltd. ընկերության հիմնադիրը, որն առանց փոշեհավաք պարկի փոշեկուլներ Է արտադրում, հայտնել է Bloomberg-ը:
Ըստ գործակալության՝ 2019 թվականի սկզբից Դայսոնի կարողությունն աճել է 4,52 մլրդ դոլարով: Ընդ որում՝ նախօրեին՝  միայն մեկ առևտրական օրվա ընթացքում նրա կարողությունը ավելացել է միանգամիր 3,41 մլրդ դոլարով՝ Dyson-ի ռեկորդային շահույթի վերաբերյալ հաղորդագրության ֆոնին:
2018 թվականի արդյունքներով ընկերությունը արձանագրել է 1,1 մլրդ ֆունտ ստեռլինգի (1,4 մլրդ դոլար) շահույթ՝ 2017 թվականի 801 մլն ֆունտի դիմաց:
Այժմ միլիարդատիրոջ կարողությունը գնահատվում  է 13,8 մլրդ դոլար:
Dyson բրիտանական ընկերությունը, որն արտադրում է փոշեկուլներ, նաև  օդամաքրիչներ, ջահեր և կենցաղային սպառման մի շարք այլ ապրանքներ, նախատեսում է թողարկել էլեկտրամոբիլներ:

Основатель Dyson лидирует среди самых богатых британцев, сообщило Блумберг
Самым богатым человеком Великобритании стал Джеймс Дайсон, основатель компании-производителя пылесосов без мешка для сбора пыли Dyson Ltd., сообщает агентство Блумберг.
Согласно подсчетам агентства, с начала 2019 года состояние Дайсона выросло на 4,52 миллиарда долларов. При этом только за один вчерашний торговый день его состояние подскочило на 3,41 миллиарда долларов на фоне сообщения о рекордной прибыли Dyson.
Компания по итогам 2018 года зафиксировала прибыль в 1,1 миллиарда фунтов стерлингов (1,4 миллиарда долларов) против 801 миллиона фунтов в 2017 году.
Сейчас состояние миллиардера оценивается в 13,8 миллиарда долларов.
С первой строчки Дайсон сместил основателя и основного владельца химического холдинга Ineos Джима Рэтклиффа, чей капитал оценивается в 13,1 миллиарда долларов.
Dyson — британская компания, производитель пылесосов, а также очистителей воздуха, светильников и ряда других товаров бытового потребления, планирует выпускать электромобили.