ԱՄԷ-ն և Սաուդյան Արաբիան մտադիր են համատեղ կրիպտոարժույթ ստեղծել
Արաբական Միացյալ Էմիրությունները և Սաուդյան Արաբիան հայտարարել են ռազմավարական երկկողմ գործընկերության ամրապնդման շրջանակում համատեղ կրիպտոարժույթ ստեղծելու մասին: Այս մասին հաղորդում է WAM լրատվական գործակալությունը:
Թվային արժույթի ներդրման նպատակը միջսահմանային վճարումների դյուրացումն է, նաև տեխնոլոգիաների զարգացումը և կիբեռանվտանգության ռիսկերի գնահատումը:
Այն ներդնելուց հետո, կրիպտոարժույթից կկարողանան օգտվել կենտրոնական և առևտրային բանկերը:
Երկուստեք հայտարարվել է մաքսային ընթացակարգերի պարզեցման և համատեղ ուսումնավարժանքներ անցկացնելու մասին, որոնք ուղղված են բնական աղետի կամ ճգնաժամի պայմաններում կենսական ապրանքների մատակարարման կայունության գնահատմանը:
Հունվարի 17-ին թագավորության էներգետիկայի, արդյունաբերության և հանքային պաշարների նախարարը Խալեդ ալ-Ֆալիհը հայտարարել է, որ Սաուդյան Արաբիան մտադիր է ներդրումներ իրականացնել ռուսական նավթաքիմիական ոլորտում:

ОАЭ и Саудовская Аравия планируют создать совместную криптовалюту
Объединенные Арабские Эмираты и Саудовская Аравия объявили о планах создания совместной криптовалюты в рамках укрепления стратегического двустороннего партнерства. Об этом сообщило эмиратское информационное агентство WAM.
Целью внедрения цифровой валюты является возможность облегчить трансграничные платежи, а также развитие технологий и оценка рисков кибербезопасности. После введения криптовалютой смогут пользоваться центральные и коммерческие банки.
Также обе страны объявили об упрощении таможенных процедур и проведении совместных учений, направленных на оценку устойчивости поставок жизненно важных товаров в случае природного бедствия или кризиса.
17 января министр энергетики, промышленности и минеральных ресурсов королевства Халед аль-Фалих заявил, что Саудовская Аравия собирается инвестировать в российскую нефтехимическую отрасль.