Մեքսիկայում սպանությունների ռեկորդ է գրանցվել
Մեքսիկան 2018 թվականին ռեկորդ է սահմանել երկրում կատարված սպանությունների թվով, ասված է Անվտանգության և քաղաքացիական պաշտպանության քարտուղարության զեկույցում, դրանից տվյալներ է բերել CNN-ը:
Ընդամենը մեկ տարում երկրում արձանագրվել է 33 հազար 341 սպանություն՝ առավելագույն ցուցանիշը նման վիճակագրություն վարելու սկզբից ի վեր: Համեմատության համար նշենք, որ մեկ տարի առաջ դրանց թիվը եղել է 28 հազար 866, ցուցանիշն աճել է միանգամից 15 տոկոսով: Ավելացել է նաև կանանց նկատմամբ դատաստանների թիվը: 2018 թվականին եղել է 861 նման սպանություն՝ մեկ տարի առաջվա 759-ի համեմատ:
Հաղորդվում է, որ հանցագործությունների մեծ մասը կապված է թմրակարտելների կողմից դրսևորվող դաժանության և բռնության հետ:

Мексика поставила рекорд по убийствам
Мексика в 2018 году поставила рекорд по числу совершенных в стране убийств. Об этом говорится в докладе Секретариата по безопасности и гражданской защите, данные из него приводит CNN.
Всего за год в стране зафиксировали 33 341 убийство — максимальный показатель с начала сбора подобной статистики. Для сравнения, годом ранее их было 28 866, показатель возрос сразу на 15 процентов. Увеличилось и число расправ над женщинами за то, что они женщины. Таких убийств в 2018-м оказалось 861 по сравнению с 759 годом ранее.
Как отмечается, множество преступлений связано с жестокостью и насилием со стороны наркокартелей. Они воюют за контроль над территориями, в то время как правительство с 2006 года ведет борьбу с ними.