Պարգևավճարը աշխատավարձի մաս է. թյուրըմբռնում կա այս հարցում.Նիկոլ Փաշինյան
Պարգևավճարների թեմայի հետ կապված կա թյուրըմբռնում, ֆեսյբուքյան իր ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ընդհանուր առմամբ պարգևավճարները և աշխատավարձերը վճարվում են պետբյուջեի այն միջոցներից, որը նախատեսված է հենց պարգևավճարների և աշխատավարձերի համար: Մեր պետական կառավարման համակարգում պարգևավճարները աշխատավարձի մաս են», - ասաց նա՝ նշելով, որ պարգևավճարը աշխատավարձի մաս է:
Փաշինյանը քննադատեց նաև ԱԺ նախկին պատգամավորների բացասական արձագանքն այս մասին՝ հիշեցնելով, որ նրանք ևս, պետական կառավարման համակարգում աշխատող շատերի նման, ստացել են պարգևավճար:
«Զավեշտալի էր հետևել՝ ինչպես են ԱԺ պատգամավորները քննադատում կառավարությանը կամ մարզպետարանների ներկայացուցիչներին, որ նրանք պարգևավճարն են ստացել ու նշանակել, բայց չեն ասում, որ իրենք նույնպես դեկտեմբերին, ինչպես պետական կառավարման շատ աշխատակիցներ, ստացել են 13-րդ աշխատավարձ, չեն ասել՝ մենք լուծարված խորհրդարանի պատագամավորներ ենք, հաճույքով ստացել են պարգևավճարները, հիմա էլ ասում են՝ ոնց կարելի է», - ասաց նա:
Փաշինյանն ընդգծեց, որ այս ավանդույթը վաղուց է եղել, ու ինքը վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց հետո հրահանգել է ոչ մի «վատացնող քայլ չձեռնարկել մինչև աշխատավարձերի հետ կապված թնջուկը լուծվի»:
«Երբ խոսք է գնում, որ կառավարության կառուցվածքը կարող է փոխվել, ու դրա արդյունքում որոշ աշխատատեղեր կարող են կրճատվել, ո՞վ է մտածելու պետական կառավարման համակարգի աշխատողների սոցիալական վիճակի մասին, իսկ երբ նրանք ստանում են 13-րդ աշխատավարձ, ասում են՝ ոնց ես նրանց աշխատավարձերը տալիս, պետք է կողմնորշվենք այդ հարցում», - նշեց Փաշինյանը:

Премия – это часть заплаты, в этом вопросе возникло недопонимание – Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня в прямом эфире Facebook, что в связи с темой премий возникло недопонимание.
«В целом премии и зарплаты выплачиваются из тех средств госбюджета, которые предусмотрены именно для зарплат и премий. В нашей государственной системе премия – это часть заплаты», - сказал Пашинян, отметив, что премии являются частью заплаты.
Никол Пашинян раскритиковал реакцию бывших депутатов парламента на это, напомнив о том, что они, как многие работающие в системе государственного управления, получили премии.
«Абсурдно наблюдать, как депутаты Национального Собрания критикуют представителей правительства или областных администраций за то, что они в декабре также как и многие работники системы государственного управления получили 13-ю зарплату, не говорят: мы депутаты распущенного парламента с удовольствием получили эти премии. А сейчас заявляют, как это можно», - сказал он.
Пашинян подчеркнул, что эта традиция сложилась давно, и он после вступления в должность премьера поручил «не предпринимать ни одного усугубляющего шага до тех пор, пока узел с зарплатами будет разрешен».
«Если речь идет о том, что структура правительства может измениться и в результате этого некоторые сотрудники могут быть сокращены, заявляют – кто будет думать о социальном положении работников государственной системы, а когда они получают 13-ю зарплату, говорят, как это даешь им зарплаты. Вам в этом вопросе нужно сориентироваться», - отметил Пашинян.