Ռոհանի. Իրանն ածխաջրածինների արտահանման ուղիներ է օգտագործում՝ շրջանցելով ԱՄՆ–ի պատժամիջոցները
Իրանն ածխաջրածինների վաճառքի համար տարբեր ուղիներ ունի՝ շրջանցելով ամերիկյան պատժամիջոցները, և ակտիվորեն օգտվում է դրանից, հայտարարել է երկրի նախագահ Հասան Ռոհանին:
«Ածխաջրածինների արտահանման հարցով, բարեբախտաբար, մենք նավթի վաճառքի համար տարբեր ուղիներ ունենք, որոնցից ակտիվորեն օգտվում ենք, - նախագահի խոսքերը մեջբերում է Tasnim գործակալությունը, - մենք հպարտությամբ շրջանցում ենք Միացյալ Նահանգների պատժամիջոցները»։
Ռոհանին ընդգծել է, որ բոլոր երկրները գիտեն, որ նման կշոտ և ապօրինի պատժամիոջոցներն ուղղված են իրանական ժողովրդի դեմ և ոչ թե ինչ-որ անձի, հաստատության կամ պետական կազմակերպության», հավելելով, որ ամերիկյան սահմանափակումները ճնշում են գործադրում միայն Իրանի ժողովրդի վրա»։

Роухани: Иран использует каналы экспорта углеводородов в обход санкций США
Иран располагает различными каналами для продажи своих углеводородов в обход санкций США и активно пользуется ими. Об этом заявил в среду президент страны Хасан Роухани.
"По вопросу экспорта углеводородов, к счастью, у нас есть различные пути для продажи нефти, которыми активно пользуемся, - приводит агентство Tasnim слова президента. - Мы с гордостью обходим санкции США".
Роухани подчеркнул, что "все страны знают, что такие жестокие и незаконные санкции направлены против иранского народа, а не против какого-либо лица, учреждения или государственной организации", добавив, что американские ограничения "оказывают давление только на иранский народ".