Փաշինյանը պատմել է՝ ինչու է կառավարման համակարգում բարձր որակավորում ունեցող կադրեր ներգրավելու պրոբլեմ առաջացել
23/01/2019 15:30
Կառավարման համակարգում այսօր բարձր որակավորում ունեցող կադրեր ներգրավելու պրոբլեմ ունենք, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մարդիկ կան, որոնք որոշակի որակավորում ունեն, մենք նրանց հրավիրում ենք նախարար աշխատելու, ասում են՝ կներեք, մենք 5-6, երբեմն 10 մլն դրամ աշխատավարձ ենք ստանում, չենք կարող 400-600 հազար դրամով աշխատել», -  ասաց Փաշինյանը՝ անդրադառնալով կառավարության կադրային քաղաքականության հասցեին հնչող քննադատություններին:
Փաշինյանը նկատեց՝ չի կարծում, որ այսօր կառավարությունը վատագույն կադրերով է համալրված, մինչդեռ բնական է, որ որոշ մարդիկ չեն կարող ընդունել նախարարի պաշտոնը ստանձնելու հրավերն իրենց ներկայիս ցածր աշխատավարձերի ֆոնին.
«Եղել են դեպքեր, որ մարդիկ ոչ թե չեն ուզել աշխատել նախարար, այլ աշխատավարձը քիչ է եղել: Մարդն ասել է, որ որոշակի վարկեր է վերցրել, ֆինանսական պարտավորություններ ստանձնել, ու եթե հրաժարվի այդ աշխատանքից, կմնա վարկերի տակ», - հավելեց վարչապետը:

Никол Пашинян рассказал, почему в системе управлении возникла проблема привлечения квалифицированных кадров
23/01/2019 17:11
Сегодня в системе государственного управления возникла проблема привлечения высококвалифицированных кадров, заявил в прямом эфире Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Есть люди, имеющие определенную квалификацию, и когда мы их приглашаем работать министром, они говорят: извините, но мы получаем зарплату в размере 5-6, иногда 10 млн. драмов и не можем работать за 400-600 драмов», - сказал Пашинян, касаясь критики в адрес кадровой политики правительства.
Никол Пашинян отметил, что не считает, что правительство сегодня укомплектовано худшими кадрами, однако, вполне нормально, что на фоне нынешних низких зарплат некоторые люди не могут принять приглашение работать министром.
«Были случаи, когда люди не то что не хотели работать министром, а просто зарплата была низкой. Человек говорил, что взял какие-то кредиты, имеет финансовые обязательства и если откажется от своей работы, не сможет погасить кредиты», - добавил премьер.