Մեքսիկայում Պոպոկատեպետլ հրաբուխը ծխի ու մոխրի  սյուն է արտանետել
Մեքսիկայում Պոպոկատեպետլ հրաբուխը երեքշաբթի  երեկոյան ծխի ու մոխրի 4-կիլոմետրանոց սյուն է արտանետել, որը շարժվում է Պուեբլա քաղաքի ուղղությամբ, հայտնել է համանուն նահանգի քաղաքացիական պաշտպանության ծառայությունը:
«Ավելի քան 4 կմ բարձրությամբ հրաբխային սյուն է արտանետվել, քամին մոխիրը տանում է դեպի հյուսիս-արևելք, այսինքն՝ Պուեբլա», - ասված է ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Ավելի ուշ ծառայությունը Twitter-ում ճշտել է, որ հրաբխային սյունի բարձրությունը հասնում է երկու հազար մետրի, նաև  քաղաքացիներին հիշեցրել է տարահանման ուղիների և  ժամանակավոր ապաստարանների դասավորության մասին:
Պոպոկատեպետլ հրաբուխը, որի անվանումը ացտեկների լեզվից թարգմանվում է որպես «ծխացող լեռ», ծովի մակերևույթից բարձր Է 5,4 հազար մետր: Այն արդեն վաղուց դարձել է Մեքսիկայի խորհրդանիշներից մեկը:

Вулкан Попокатепетль в Мексике выбросил столб пепла
Вулкан Попокатепетль в Мексике во вторник вечером выбросил столб дыма и пепла на высоту в четыре километра, он направляется в сторону города Пуэбла, сообщает служба гражданской обороны одноименного штата.
"Вулканический столб высотой более 4 километров высотой, ветер направляет пепел на северо-восток, то есть в Пуэблу", - говорится в сообщении службы.
Чуть позднее служба в Twitter уточнила, что высота вулканического столба достигает 2 тысяч метров, а также напомнила гражданам о расположении путей эвакуации и временных убежищ.
Попокатепетль, название которого переводится с языка ацтеков как "дымящаяся гора", поднимается над уровнем моря на 5,4 тысячи метров. Он уже давно стал одним из символов Мексики.