Նիկոլ Փաշինյանը ենթադրում է, որ Վենեսուելայում իրադարձությունները հակասահմանադրական են, սակայն որոշիչը լինելու է ժողովրդի ձայնը
25/01/2019 15:04
Վենեսուելայում տեղի ունեցող իրադարձությունների ընթացքում, ի տարբերություն Հայաստանում 2018թ. ապրիլ-մայիս ամիսներին տեղի ունեցած դեպքերի, կան զոհեր, այսօր Մոսկվայում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացը 100 տոկոսով համապատասխանում էր ՀՀ օրենսդրությանն ուսահմանադրությանը։ Այն, ինչ տեղի է ունենում Վենեսուելայում, անհասկանալի է, թե ինչ առնչություն ունի այդ երկրի Սահմանադրության հետ», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ըստ առաջին տպավորության՝ ամեն ինչ չէ, որ ընթանում է ըստ Սահմանադրության։ Շարունակենք հետևել ու պետք է հասկանալ այս իրադարձությունների ու Սահմանադրության փոխկապակցվածությունը։ Այնուամենայնիվ, որոշիչ դեր պետք է ունենա Վենեսուելայի ժողովրդի դիրքորոշումը։ Կամայական որոշում պետք է առաջին հերթին ժողովրդի համար ընդունելի լինի», - նշել է նա։

Developments in Venezuela may hardly be described constitutional, but people are the ones to decide: Pashinyan
25/01/2019 15:15
The developments in Venezuela resulted in fatalities unlike the ones that took place in Armenia in April-May 2018, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said in Moscow today.
“The processes that took place in Armenia fully corresponded to the legislation and the Constitution while the relation of developments in Venezuela with that country’s constitution is unclear,” Pashinyan said.
“The first impression is that not everything proceeds in accordance with the Constitution. We will continue following to understand it. Nevertheless, the resolute voice belongs to the people. Self-willed decisions must be unacceptable first of all for the people,” Pashinyan concluded.