Հայ-իրանական հարաբերությունների տնտեսական տիրույթում առաջացել են ռիսկեր. Վարդան Ոսկանյան
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը համոզված է, որ Հայաստանում կամ Իրանում տեղի ունեցող իշխանափոխությունները և ներքաղաքական զարգացումները չպետք է որևէ ազդեցություն ունենան երկու երկրների հարաբերությունների վրա, քանի որ դրանք հավասար կենսական նշանակություն ունեն և՛ Հայաստանի, և՛ Իրանի համար։
«Ինչ վերաբերում է հայ-իրանական հարաբերությունների արդի փուլին, Հայաստանում ներքաղաքական զարգացումներով պայմանավորված՝ որոշակի շրջանում դրանցում զգալի դադար կար։ Մենք խնդիր ունենք այդ դադարի հետևանքով առաջացած բացերը հնարավորինս արագ և որակյալ լրացնելու։ Մենք՝ որպես պետություն, այդ խնդիրն ունենք, իսկ բացերը կարող են լրացվել հատկապես բարձր մակարդակի հանդիպումների և փոխայցելությունների կազմակերպմամբ», - Aysor.am-ի հետ զրույցում համոզմունք հայտնեց Վարդան Ոսկանյանը։
Իրանագետի խոսքով՝ խոսքը գլխավորապես վերաբերում է երկու երկրների առաջին դեմքերի հանդիպումներին։ Ըստ նրա՝ բարձրաստիճան պաշտոնայների շփումներն անընդհատ և ամենաբարձր մակարդակով պետք է կազմակերպվեն, որպեսի հայ-իրանական հարաբերություններն ավելի ու ավելի ամրապնդվեն։
«Բարձ մակարդակի հանդիպումները երկու պետությունների միջև հարաբերությունների կարևոր ցուցիչ են, հատկապես, եթե հաշվի առնենք, որ տարածաշրջանային մեր հակառակորդները փորձել և հիմա էլ փորձում են օգտվել դադարի փուլից։ Մենք երկկողմ հարաբերություններին պետք է նոր թափ և որակ հաղորդենք», - շեշտեց իրանագետը՝ հավելելով, որ հայ-իրանական հարաբերություննները չպետք է պայմանավորվեն արտաքին ազդակներով, հորդորներով կամ ճնշումներով։
Վարդան Ոսկանյանն ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ Հայաստան-Իրան հարաբերությունների մակարդակը քաղաքական տիրույթում չի փոխվել, իսկ ահա տնտեսական տիրույթում առաջացել են որոշակի ռիսկեր, որոնք կարող են ազդել նաև քաղաքական տիրույթի վրա։
«Խոսքը վերաբերում է ամերիկյան պատժամիջոցներին, որոնք որոշակի անհանգստություն և զգուշավորություն են առաջացնում Հայաստանում։ Ամեն դեպքում, հայ-իրանական հարաբերությունների ներուժն այնքան մեծ է, որ ընդհանուր քաղաքական ֆոնը կարելի է դրական գնահատել, բայց, կրկնում եմ, զգալի աշխատանքներ կան, որոնք պետք է հնարավորինս արագ և որակյալ կերպով իրականացվեն, հակառակ դեպքում մեծ բացեր կունենանք», - ամփոփեց իրանագետը։

В экономической плоскости армяно-иранских отношений возникли риски – Вардан Восканян
Иранист Вардан Восканян уверен, что происходящая в Армении или Иране внутриполитические развития и смена власти не должны влиять на двусторонние отношения, поскольку эти отношения жизненно важны и для Армении, и для Ирана.
«Что касается нынешнего этапа армяно-иранских отношений, то из-за внутриполитических развитий в Армении в определенный период в них возникла значительная пауза. Наша задача в том, чтобы по возможности быстро и качественно заполнить тот пробел, который возник в результате этой паузы. У нас, как у государства, есть эта проблема, а пробелы могут быть восполнены посредством организации встреч и взаимных визитов на высоком уровне», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Вардан Восканян.
По словам ираниста, речь главным образом касается встречи первых лиц двух государств. Вардан Восканян считает, что контакты между высокопоставленными лицами должны носить постоянный характер и быть на самом высоком уровне, что поспособствует еще большему укреплению армяно-иранских отношений.
«Встречи на высоком уровне – важный показатель отношений между двумя странами, особенно, если учесть, что наши региональные противники пытались и сейчас пытаются воспользоваться этой паузой. Мы должны придать двухсторонним отношениям новый стимул и качество», - отметил иранист, добавив, что армяно-иранские отношения не должны обуславливаться внешними сигналами, призывами или давлением.
Вардан Восканян обратил внимание на то обстоятельство, что уровень отношений Иран – Армения не изменился в политической плоскости, однако в экономической плоскости возникли определенные риски, которые могут повлиять также на политическую плоскость.
«Речь идет об американских санкциях, которые вызывают в Армении определенную обеспокоенность и осмотрительность. Во всех случаях, потенциал армяно-иранских отношений настолько большой, что общий политический фон можно оценить положительно, однако, повторяю, есть значительная работа, которую мы должны выполнить по возможности быстро и качественно, в противном случае у нас будут большие упущения», - сказал иранист.