ՀՀ և ԼՂՀ միջև ռազմաքաղաքական համագործակցության փաստաթուղթ վաղուց պետք է լիներ. քաղաքագետ
Հայաստանի և Արցախի միջև ռազմաքաղաքական համագործակցության փաստաթուղթ վաղուց պետք է լիներ, այն նույնիսկ ուշանում է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Վիգեն Հակոբյանն՝ անդրադառնալով Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի այն հայտարարությանը, որ կողմերի միջև նման համաձայնագրի աշխատանքներն ընթացքի մեջ են։
«Հայկական դիվանագիտությունը, չգիտես՝ ինչու, այս թեման պահում է որպես պահուստային տարբերակ, և այն պահին, երբ կարիք է լինում ուժային փաստարկ առաջ քաշել, հիշում է դրա մասին։ Չեմ ուզում ասել, որ փաստաթուղթն ուշացած է, սակայն այն ուշանում է։ Ուշանում է, քանի որ բավական լուրջ, ոչ ձևական փաստաթուղթ կարող է լինել», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնալով փաստաթղթի առնչությամբ միջազգային հանրության հնարավոր արձագանքին՝ Վիգեն Հակոբյանը նկատեց, որ այն որևէ կերպ չի բարդացնի արտաքին խաղացողների հետ Հայաստանի հարաբերությունները։
«Փաստաթղթի ստորագրմամբ նոր հնարավորություններ են բացվում՝ և՛ ռազմատեխնիկական, և՛ քաղաքական տեսակետից։ Բայց եթե դա լինելու է զուտ դեկլարատիվ փաստաթուղթ, այդ պարագայում պակասեցնելու է մանևրելու մեր հնարավորությունները։ Եթե համաձայանգրից բխելու են բառիս բուն իմաստով ինտեգրացիոն քայլեր, որոնք կյանքի կկոչեն 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի՝ վերամիավորման մասին որոշումը, ապա նշված փաստաթուղթը նոր հնարավորություններ է ստեղծելու։ Դա պահանջում է Արցախի շուրջ Հայաստանի մարտավարության որոշակի փոփոխություն, որին, չգիտեմ, թե որքանով է պատրաստ ՀՀ այսօրվա ղեկավարությունը», - շեշտեց Վիգեն Հակոբյանը։
Քաղաքագետը միաժամանակ նկատեց, որ Հայաստանը, զգուշանալով միջազգային հանրության հնարավոր արձագանքից, ինքն իր առջև արհեստական դիլեմաներ է դրել և տարիներ շարունակ Արցախի հետ համագործակցության պայմանագիր չի կնքել։
«Գիտեք, միջազգային կառույցները բավականին ադեկվատ են։ Իրենք շատ լավ հասկանում են, թե տարածաշրջանում իրականում ինչ է կատարվում, թե ինչ փոխհարաբերություններ կան Հայաստանի և Արցախի միջև։ Երբ ՀՀ վարչապետն ասում է, որ ինքը չի ընտրվել Արցախի ժողովրդի կողմից և դրա համար էլ չի կարող Լեռնային Ղարաբաղի անունից բանակցություներ վարել, դա ակնարկ է, որ մեզ դրդում են Արցախը ճանաչել որպես վերամիավորված տարածք։ Այդ դեպքում Հայաստանը կարող է Արցախի անունից խոսել», - ասաց քաղաքագետը։
Հարցին՝ ինչո՞ւ մինչ այս պահը Հայաստանի և Արցախի միջև ռազմաքաղաքական համագործակցության վերաբերյալ փաստաթուղթ չի ստորագրվել, Վիգեն Հակոբյանը պատասխանեց՝ պատճառն, ամենայն հավանականությամբ, մեր երկրի ունեցած մտավախություններն են եղել։ Հայաստանն, ըստ նրա, մշտապես կարծել է, որ նմանօրինակ փաստաթուղթը կարող է ընկալվել բանակցային գործընթացից դուրս գալու տարր։
«Հայաստանը վախեցել է, որ դա կարող է դիտվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը ճեղքելու, այն կասկածի տակ դնելու փորձ», - եզրափակեց նա։

Документ о военно-политическом сотрудничестве между Арменией и Арцахом давно необходим – Виген Акопян
28/01/2019 18:30
Между Арменией и Арцахом давно должен был быть документ о военно-политическом сотрудничестве, его подписание даже запоздало, завил в беседе с корреспондентом
Aysor.am политолог Виген Акопян, касаясь заявления секретаря Совета безопасности Арцаха Виталия Баласаняна о том, что между сторонами идут работы над таким соглашением.
«Армянская дипломатия, почему то держит эту тему в качестве запасного варианта и вспоминает об этом в тот момент, когда возникает необходимость в продвижении силового аргумента. Не хочу сказать, что документ запоздал, но он запаздывает. Запаздывает, поскольку может стать довольно серьезным, неформальным документом», - сказал политолог.
Касаясь возможной реакции международного сообщества на документ, Виген Акопян отметил, что он никоим образом не осложнит отношения Армении с внешними игроками.
«Открываются новые возможности для подписания документа и с военно-технической, и с политической точки зрения. Однако если это будет просто декларативный документ, то в этом случае он лишь уменьшит наши возможности маневрировать. Если из соглашения будут вытекать в буквальном смысле интеграционные шаги, которые претворят в жизнь решение о воссоединении от 1 декабря 1989 года, то указанный документ создаст новые возможности. Это потребует определенного изменения тактики Армении по Арцаху, к которому, не знаю, готово ли новое руководство Армении», - подчеркнул Виген Акопян.
Политолог отметил при этом, что Армения, остерегаясь возможной реакции международного сообщества, поставила перед собой искусственные дилеммы и на протяжении лет не заключала с Арцахом договора о сотрудничестве.
«Знаете, международные структуры довольно адекватны. Они прекрасно понимают, что происходит в регионе, какие взаимоотношения есть между Арменией и Арцахом. Когда премьер-министр Армении говорит, что не избран народом Арцаха и поэтому не может вести переговоры от имени Нагорного Карабаха, это намек, что нас толкают к признанию Арцаха в качестве воссоединенной территории. В таком случае Армения сможет говорить от имени Арцаха», - сказал политолог.
На вопрос, почему до сих пор между Арменией и Арцахом не подписан документ о военно-политическом сотрудничестве, Виген Акопян ответил, что, по всей видимости, причина была в обеспокоенности нашей страны. Армения, по его словам, всегда считала, что подобный документ может быть воспринят как попытка выхода из переговорного процесса.
«Армения боялась, что это может рассматриваться как попытка провала формата  Минской группой ОБСЕ, его парализации», - резюмировал политолог.