ՀՀ և ԼՂՀ միջև ռազմաքաղաքական համագործակցության փաստաթուղթ վաղուց պետք է լիներ. քաղաքագետ
Հայաստանի և Արցախի միջև ռազմաքաղաքական համագործակցության փաստաթուղթ վաղուց պետք է լիներ, այն նույնիսկ ուշանում է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Վիգեն Հակոբյանն՝ անդրադառնալով Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի այն հայտարարությանը, որ կողմերի միջև նման համաձայնագրի աշխատանքներն ընթացքի մեջ են։
«Հայկական դիվանագիտությունը, չգիտես՝ ինչու, այս թեման պահում է որպես պահուստային տարբերակ, և այն պահին, երբ կարիք է լինում ուժային փաստարկ առաջ քաշել, հիշում է դրա մասին։ Չեմ ուզում ասել, որ փաստաթուղթն ուշացած է, սակայն այն ուշանում է։ Ուշանում է, քանի որ բավական լուրջ, ոչ ձևական փաստաթուղթ կարող է լինել», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնալով փաստաթղթի առնչությամբ միջազգային հանրության հնարավոր արձագանքին՝ Վիգեն Հակոբյանը նկատեց, որ այն որևէ կերպ չի բարդացնի արտաքին խաղացողների հետ Հայաստանի հարաբերությունները։
«Փաստաթղթի ստորագրմամբ նոր հնարավորություններ են բացվում՝ և՛ ռազմատեխնիկական, և՛ քաղաքական տեսակետից։ Բայց եթե դա լինելու է զուտ դեկլարատիվ փաստաթուղթ, այդ պարագայում պակասեցնելու է մանևրելու մեր հնարավորությունները։ Եթե համաձայանգրից բխելու են բառիս բուն իմաստով ինտեգրացիոն քայլեր, որոնք կյանքի կկոչեն 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի՝ վերամիավորման մասին որոշումը, ապա նշված փաստաթուղթը նոր հնարավորություններ է ստեղծելու։ Դա պահանջում է Արցախի շուրջ Հայաստանի մարտավարության որոշակի փոփոխություն, որին, չգիտեմ, թե որքանով է պատրաստ ՀՀ այսօրվա ղեկավարությունը», - շեշտեց Վիգեն Հակոբյանը։
Քաղաքագետը միաժամանակ նկատեց, որ Հայաստանը, զգուշանալով միջազգային հանրության հնարավոր արձագանքից, ինքն իր առջև արհեստական դիլեմաներ է դրել և տարիներ շարունակ Արցախի հետ համագործակցության պայմանագիր չի կնքել։
«Գիտեք, միջազգային կառույցները բավականին ադեկվատ են։ Իրենք շատ լավ հասկանում են, թե տարածաշրջանում իրականում ինչ է կատարվում, թե ինչ փոխհարաբերություններ կան Հայաստանի և Արցախի միջև։ Երբ ՀՀ վարչապետն ասում է, որ ինքը չի ընտրվել Արցախի ժողովրդի կողմից և դրա համար էլ չի կարող Լեռնային Ղարաբաղի անունից բանակցություներ վարել, դա ակնարկ է, որ մեզ դրդում են Արցախը ճանաչել որպես վերամիավորված տարածք։ Այդ դեպքում Հայաստանը կարող է Արցախի անունից խոսել», - ասաց քաղաքագետը։
Հարցին՝ ինչո՞ւ մինչ այս պահը Հայաստանի և Արցախի միջև ռազմաքաղաքական համագործակցության վերաբերյալ փաստաթուղթ չի ստորագրվել, Վիգեն Հակոբյանը պատասխանեց՝ պատճառն, ամենայն հավանականությամբ, մեր երկրի ունեցած մտավախություններն են եղել։ Հայաստանն, ըստ նրա, մշտապես կարծել է, որ նմանօրինակ փաստաթուղթը կարող է ընկալվել բանակցային գործընթացից դուրս գալու տարր։
«Հայաստանը վախեցել է, որ դա կարող է դիտվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը ճեղքելու, այն կասկածի տակ դնելու փորձ», - եզրափակեց նա։

Armenia and Artsakh should have signed a military-political cooperation agreement long ago, political analyst Vigen Hakobyan, told Aysor.am, referring to the statement of Artsakh security council secretary Valery Balasanyan that preparation of such agreement is in process.
“With an unclear reason the Armenian diplomacy keeps this variant as a reserve variant and remember about it when there is a need to forward an argument. I do not want to say that the document has been late, but it is being late,” the expert said.
Referring to the possible response of the international community, Hakobyan said that it will not complicate Armenia’s relations with the foreign players.
“The signing of the document opens new opportunities both from military-technical and political viewpoints. Of course, if it is of declarative nature our opportunities to maneuver will reduce. If the document implies integration steps that will bring into life the December 1, 1989 reunion decision, it will create new opportunities. It demands certain changes in Armenia’s strategy over Artsakh while it is not clear whether today’s authorities of Armenia are ready for it or not,” Hakobyan said.
At the same time the political analyst noted that Armenia, being cautious of the possible response of the international community, has put artificial dilemmas and has not signed cooperation agreement with Artsakh for years.
“International establishments are quite adequate. They understand quite well what goes on in the region, they know what relations exists between Armenia and Artsakh. When Armenian PM says that he was not elected by the people of Artsakh and that is why he cannot negotiate on behalf of Nagorno Karabakh it is a remark that we are being pushed to recognize Artsakh as reunited territory. In that case Armenia can speak on behalf of Artsakh,” the political analyst said.
Asked why until this moment Armenia and Artsakh have not signed a document on military-political cooperation, Hakobyan said that more probably it is agreed with the concerns Armenia has. In his words Armenia has always thought that such like document may be perceived as an element of withdrawal from the peace process.
“Armenia was afraid that it may be perceived as an attempt to crack the OSCE Minsk Group format and put the process under doubt,” he concluded.