Հայաստանը Ռուսաստանից 2020 թվականին վեցի փոխարեն կստանա չորս «Су-30СМ» կործանիչ
Հայաստանը Ռուսաստանի հետ կնքված պայմանագրով 2020 թվականին կստանա չորս «Су-30СМ» կործանիչ: Այդ մասին «Коммерсант»-ին ասել է ավիացիոն արդյունաբերության ձեռնարկություններից մեկի թոփ-մենեջերը:
Նրա խոսքով, չնայած այն հանգամանքին, որ պայմանագիրը համարվում է առևտրային, և գնումն իրականացվում է վարկի գումարային հաշվով, որը տրամադրել է ռուսական կողմը՝ յուրաքանչյուր օդանավի գինը Հայաստանի համար կլինի այնքան, որքան ռուսական զինված ուժերի համար է:
Ռուսական կողմից «նման պայմանները իրական նվերի տեսք ունեն», ընդգծել է աղբյուրը: Նա նշել է, որ համաձայնագիրը նախատեսում է նաև ռուսական ռազմակայաններում հայ օդաչուների վերապատրաստում:
2018 թվականին Հայաստանում իշխանափոխությունից հետո քննարկվում էր վեց  «Су-30СМ»-ի գնման հնարավորությունը, սակայն բանակցությունների արդյունքում  որոշվել է գնել չորս կործանիչ, ասել է «Коммерсант»-ի աղբյուրը:
Սա Հայաստանի պաշտպանության նախարարության հետ կնքված առաջին պայմանագիրն է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի օրոք: Ռուսաստանի համար «կարևոր է ՀԱՊԿ-ում իր դաշնակցի մոտ դիրքերի ամրության հաստատումը», հավելել է նա:

В 2020 году Армения получит от России четыре истребителя Су-30СМ вместо шести
Армения по заключенному с Россией контракту получит в 2020 году четыре истребителя Су-30СМ. Об этом рассказал «Коммерсанту» топ-менеджер одного из предприятий авиационной промышленности.
По его словам, несмотря на то что контракт считается коммерческим, и закупка производится в счет кредитных денег, которые выдала российская сторона, цена каждого самолета для Армении составит столько же, сколько и для российских вооруженных сил.
С российской стороны «такие условия выглядят настоящим подарком», подчеркнул собеседник издания. Он отметил, что по соглашению также предусмотрено обучение армянских летчиков в российских военных заведениях.
После смены власти в Армении в 2018 г. обсуждалась покупка шести Су-30СМ, однако по итогам переговоров сошлись на четырех, говорит источник «Коммерсанта» в сфере ВТС.
Это первый контракт, заключенный с армянским министерством обороны при премьере Николе Пашиняне. России «важно было подтвердить крепость своих позиций у союзника по ОДКБ», добавил он.