Արաբական առնվազն 8 երկիր կողմ է Սիրիայի վերադարձին Արաբական պետությունների լիգա
Սիրիայի վերադարձն Արաբական պետությունների լիգա (ԱՊԼ) պաշտպանում են Լիբանանը, Ալժիրը, Իրաքը, Թունիսը, Եգիպտոսը, Սուդանը, ԱՄԷ-ն և Բահրեյնը, РИА Новости-ն հայտնել է Բրյուսելի դիվանագիտական մի աղբյուր:
Երկուշաբթի ԱՊԼ-ի գլխավոր քարտուղար Ահմեդ Աբդուլ Գեյթը հայտարարել է, որ կազմակերպությանը Սիրիայի լիիրավ անդամակցության վերականգնումը պահանջում է բոլոր անդամների համաձայնեցված դիրքորոշումը, «բայց դեռևս կան առարկություններ, մի քանիսը չեն հստակեցնում դիրքորոշումները»:
Նա ավելացրել է, որ կկարողանա այդ հարցը մեկնաբանել, երբ «ձեռք կբերվի համաձայնություն, բայց մենք դեռ չենք հասել այդ փուլին»:
Գեյթը մասնակցել է Եվրամիության և ԱՊԼ-ի անդամ երկրների արտգործնախարարների բրյուսելյան հանդիպմանը:
«ԱՊԼ-ի առնվազն ութ անդամներ՝ Լիբանանը, Ալժիրը, Իրաքը, Թունիսը, Եգիպտոսը, Սուդանը, ԱՄԷ-ն և  Բահրեյնը, դրական են տրամադրված ԱՊԼ Սիրիայի վերադառնալու նկատմամբ»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Սիրիայի անդամակցությունը Արաբական պետությունների լիգային կասեցրել է 2011 թվականին՝ երկրում հակամարտության սրման կապակցությամբ։

Не менее восьми арабских стран поддержали возвращение Сирии в ЛАГ
Возвращение Сирии в Лигу арабских государств (ЛАГ) поддерживают Ливан, Алжир, Ирак, Тунис, Египет, Судан, ОАЭ и Бахрейн, сообщил РИА Новости дипломатический источник в Брюсселе.
Как заявил в понедельник генсек ЛАГ Ахмед Абуль Гейт, восстановление полноправного членства Сирии в организации требует согласованной позиции всех членов, "но пока есть возражения, некоторые не раскрывают позиции". Он добавил, что сможет прокомментировать этот вопрос, когда "будет достигнуто соглашение, но пока мы не достигли этой стадии". Гейт участвовал во встрече глав МИД стран-членов Евросоюза и ЛАГ в Брюсселе.
"Не менее восьми членов ЛАГ - Ливан, Алжир, Ирак, Тунис, Египет, Судан, ОАЭ и Бахрейн - позитивно настроены к возвращению Сирии в ЛАГ", - сказал собеседник агентства.
ЛАГ приостановила участие Сирии в организации с началом конфликта в стране в 2011 году.
В настоящее время членами организации являются: Алжир, Бахрейн, Джибути, Египет, Иордания, Ирак, Йемен, Катар, Коморские Острова, Кувейт, Ливан, Ливия, Мавритания, Марокко, ОАЭ, Оман, Палестина, Саудовская Аравия, Сирия , Сомали, Судан и Тунис.