Իշխանությունը պետք է շատ վախենա լեգիտիմության բացարձակ անկումից. քաղաքագետ
Գործող իշխանությունն այսօր բարձր լեգիտիմություն ունի, սակայն պետք է գիտակցի, որ լեգիտիմությունն ու իշխանությունը հավերժ չեն։ Հասարակության հիասթափության ֆոնին իշխանությունը շուտափույթ հետևություններ պետք է անի, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը՝ չբացառելով, որ մինչև գարուն կարող է եղած լեգիտիմության ճիշտ կեսը մնա։
«Իշխանությունը պետք է շատ վախենա լեգիտիմության բացարձակ անկումից։ Եթե թույլ տվեցին, որ այպես շարունակվի, մայիսին չէ, թեկուզ սեպտեմբերին իրավիճակը նրանց դեմ է լինելու։ Իշխանությունը պետք է հասկանա, որ անհրաժեշտ է շտապ միջոցներ ձեռք առնել, ծրագրեր ներկայացնել, վերակառուցման դոկտրին մշակել և առաջարկել։ Գործող իշխանությունը չի կարող քնել, հետո վեր կենալ և ասել, որ լեգիտիմ է։ Պետք է հիշել, որ լեգիտիմությունը հավերժ չէ», - ասաց նա:
Լ.Շիրինյանի դիտարկմամբ, իշխող ուժը բարեփոխումների շուրջ առանձնապես մեծ մշակումներ չունի։
Հարցին՝ կկարողանա՞ արդյոք գործող իշխանությունը մինչև մայիս՝ կառավարման մեկ տարին լրանալը, լուրջ բարեփոխումներ իրականացնել՝ չեզոքացնելու հասարակության աճող հիասթափությունը, Լևոն Շիրինյանը պատասխանեց՝ չեզոքացնել դժվար է ասել, սակայն կասեցնել կարող է։
«Խնդիրն անկումը կանգնեցնելն է։ Վարչապետը կարող է մեկ շաբաթվա ընթացքում տնտեսական, քաղաքական և սոցիալական փոփոխությունների հետազոտական մի ամբողջ խումբ հավաքել և ժողովրդին ասել, որ ինքը բարեփոխումների ուղղությամբ աշխատում է։ Եթե ժողովուրդը տեսնի, որ իշխանությունը գործ է անում, կհավատա և հակառակը՝ «ստից» խոսքերին չի հավատա», - նշեց քաղաքագետը։
Ինչ վերաբերում է նախկին իշխանություններին, Լևոն Շիրինյանի խոսքով, նրանք «վերակենդանանալու» որևէ հնարավորություն չունեն, իսկ ահա վնասներ կարող են հասցնել։ «Բայց որ նախկին իշխանությունը լեգիտիմություն ձեռք կբերի, բացառված է, դա հնարավոր բան չէ», - ամփոփեց քաղաքագետը։

Власть должна бояться полного кризиса легитимности – Левон Ширинян
Действующая власть имеет сегодня высокую легитимность, однако должна осознавать, что легитимность и власть не вечны. На фоне разочарования общества власть должна сделать быстрый вывод, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Левон Ширинян, не исключив, что весной от нынешней легитимности может остаться ровно половина.
«Власть должна очень бояться полного кризиса легитимности. Если допустят, чтобы все продолжалось подобным образом, возможно не в мае, но уже в сентябре ситуация будет против них. Власть должна понять, что необходимо предпринять срочные меры, представить программы, разработать и предложить доктрину перестройки. Действующая власть не может впадать в спячку, потоп проснуться и заявить, что легитимна. Нужно помнить, что легитимность не может быть вечной», - сказал политолог.
По мнению Левона Шириняна, у действующей власти нет крупных разработок в сфере реализации реформ.
На вопрос, удастся ли действующей власти до истечения года с момента правления реализовать серьезные реформы, чтобы нейтрализовать нарастающее разочарование общества, Левон Ширинян ответил, что нейтрализовать сложно, однако приостановить можно.
«Задача в том, чтобы приостановить спад. Премьер-министр может в течение недели собрать целую группу для изучения экономических, политических и социальных изменений и сказать народу, что работает в направлении реформ. Если народ увидит, что власть занимается делом, поверит и наоборот – не поверит «пустым» словам», - отметил политолог.
Что касается бывших властей, то, по словам Левона Шириняна, у них нет никакого шанса на «реанимацию», но причинить вред они могут. «Однако исключается, что прежние власти приобретут легитимность, это невозможно», - резюмировал политолог.