ԱՀԿ-ն Եվոպայում կարմրուկով վարակվածների ռեկորդային աճ է արձանագրել
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) Եվրոպայում կարմրուկով վարակվածների ռեկորդային թիվ է արձանագրել վերջին 10 տարում, ասվում է կազմակերպության կայքում:
«2018 թվականին կարմրուկից մահացել է Եվրոպայի տարածաշրջանի 72 բնակիչ՝ ինչպես երեխաներ, այնպես էլ չափահասներ: 2018 թվականի հունվարից մինչև դեկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում երկրների ամսական հաշվետությունների տվյալով (որոնք ստացվել են 2019 թվականի փետրվարի 1-ի դրությամբ), կարմրուկով 82 հազար 596 մարդ է վարակվել տարածաշրջանի 53 երկրներից 47-ում»,- ասված է զեկույցում:
Նշվում է, որ 2018 թվականին կարմրուկով վարակվածների թիվը եռակի գերազանցում է 2017 թվականի նույն ցուցանիշը և 15 անգամ՝ 2016 թվականի ցուցանիշը:
«Հոսպիտալացման վերաբերյալ տվյալներ տրամադրած երկրներում հոսպիտալացվել է հիվանդացածների առնվազն երկու երրորդը (61 տոկոսը)»,- նշել են ԱՀԿ-ում:
Եվրոպայում կարմրուկի հետ կապված առավել ծանր վիճակ է ստեղծվել հատկապես Ուկրաինայում: ԱՀԿ-ի զեկույցի համաձայն՝ Ուկրաինայում հիվանդացել է 53 հազար 218 մարդ: Հիվանդացածների քանակով առաջատարների թվում են Սերբիան (5 076), Ֆրանսիան (2 913), Իտալիան (2 517):

ВОЗ регистрирует рекордное число заразившихся корью в Европе за последние 10 лет
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) зафиксировала рекордное количество заразившихся корью в Европе за последние 10 лет. Об этом сообщается в четверг на официальном сайте организации.
"В 2018 году от кори умерли 72 жителя Европейского региона - как дети, так и взрослые. По данным ежемесячных отчетов стран за период с января по декабрь 2018 год (полученных по состоянию на 1 февраля 2019 год), корью заразились 82596 человек в 47 из 53 стран региона", - говорится в докладе.
Отмечается, что в 2018 году число заразившихся корью в три раза превышает аналогичный показатель 2017 года и в 15 раз показатель 2016 года. "В странах, предоставляющих данные о госпитализации, были госпитализированы минимум две трети (61%) заболевших", - добавили в ВОЗ.
Наиболее тяжело ситуация с корью в Европе обстоит на Украине. Согласно докладу ВОЗ, на Украине заболеванию подверглись 53218 человек. Среди лидеров по количеству заболевших находятся Сербия (5076 человек), Франция (2913), Италия (2517). В России, согласно ВОЗ, зафиксировано 2256 случая заболевания.