Պետական կառավարման համակարգում կացնային լուծումներ տալ չի կարելի. փորձագետ
Պետական մարմինների թվաքանակի կացնային կրճատումը դեռ հարցի լուծում չէ և ոչ էլ երաշխիք, որ կառավարումն այսուհետ առավել արդյունավետ է իրականացվելու, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց կառավարման փորձագետ Սերոբ Անտինյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան գրառմանը, որով վերջինս հայտնում է, որ ՀՀ-ում այսուհետ կգործի 12 նախարարություն։
«Որպեսզի խոսենք արդյունավետության մասին, նախ պետք է ուսումնասիրություն կատարենք, հասկանանք տվյալ նախարարության խնդիրները, արդյոք հնարավո՞ր է դրանք լուծել ապարատի կամ կոնկրետ կառուցվածքի միջոցով, թե այդ կառուցվածքի՝ ավելի փոքր ներկայացվածության միջոցով։ Նախ պետք է այս խնդիրների ուսումնասիրությունն անել և հասկանալ՝ արդյոք գործող կառուցվա՞ծքն է մեղավոր, որ խնդիրները ոչ արդյունավետ են լուծվում։ Այս ուսումնասիրության բացակայությունն է, որ կառավարությանը ստիպում է կառավարման մասնագետներին ասել՝ նախարարությունների թվաքանակի կրճատումը կամ օպտիմալացումն իրենց հիմքում նման ուսումնասիրություններ չունեն»,- նկատեց Սերոբ Անտինյանը։
Կառավարման փորձագետի խոսքով, կառավարման հանդեպ կա մեծ անվստահություն, որը ձևավորվել է դեռ նախկին իշխանությունների օրոք։ Այն, որ պետական համակարգն անարդյունավետ է գործել, ըստ նրա, ակնհայտ է։
Սերոբ Անտինյանը, որպես կառավարման փորձագետ, պնդեց, որ Հայաստանում պետական համակարգը մեծ է, սակայն բնականոն վիճակի անցումը պետք է լինի անցնցում և սահուն։
«Պետական համակարգը պետք է ֆունկցիոնալ առումով բեռնաթափվի, գործառույթները պետությունից աստիճանաբար պետք է պատվիրակվեն մասնավոր սեկտոր, որից հետո տեղի ունենան ինստիտուցոնալ լուծումներ։
Հարկ է պարզել՝ որտե՞ղ են կրկնվում գործառույթները, ո՞ր գերատեսչություններում է, որ այս կամ այն գործառույթի իրականացման համար անհրաժեշտ է 10 աշխատակից, մինդեռ աշխատում է 15-20 մարդ։ Այս հարցերին մոտենալ աչքաչափով և տալ կացնային լուծումներ, չի կարելի»,- ամփոփեց կառավարման փորձագետը։

Axial solutions to state structural issues not right: expert
The sharp reduction of state bodies is not solution of issue and neither it is a guarantee that the management will be more effective, management expert Serob Antinyan told Aysor.am, referring to the PM’s Facebook post that hence Armenia will have 12 ministries.
“If to speak about efficiency we must first conduct studies, understand the issues of mentioned ministry, whether it is possible or not to solve the issue by apparatus or small representation. First it is necessary to analyze the issues and understand whether the issue is in the structure or not. The absence of this study makes the government tell the management specialists that there are no studies in the basis of the reduction of the number of ministries or their optimization,” Serob Antinyan said.
The expert said that there is a big distrust toward the state management formed during the ruling of the former authorities. He stressed that it is obvious that the state system acted inefficiently.
As management expert, Serob Antinyan said, that the state system in Armenia is big but the transition to the natural course must be without shocks and smoothly.
“The state system must be unloaded, some functions of the state must gradually be delegated to the private sector after which institutional solutions must be given,” he said.
He said it is necessary to find out where the functions repeat, where it is possible to have 10 employees for the implementation of functions instead of 15-20.