«Հրապարակ». Նիկոլ Փաշինյանը արցախյան ղեկավարությանը մեկուսացրել է ղարաբաղյան կարգավորման խնդրից
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հայաստանի և Արցախի քաղաքական էլիտաների միջև անջրպետը մեծանում է։ «Նիկոլ Փաշինյանը քաշել է այդ գիծը և արցախյան ղեկավարությանը մեկուսացրել ղարաբաղյան կարգավորման խնդրից․ մի կողմից հայտարարում է, որ ամեն ինչ անելու է Արցախը բանակցային կողմ դարձնելու համար, մյուս կողմից ինքն է խզել կապերը Ղարաբաղի ղեկավարության հետ», - ասաց մեր աղբյուրը։
Բանն այն է, որ Սերժ Սարգսյանն արցախյան հարցի վերաբերյալ բոլոր կարևոր արտերկրյա հանդիպումներից առաջ և հետո ավանդույթ էր ձևավորել՝ մեկնում էր Արցախ, հանդիպում տեղի քաղաքական էլիտայի հետ, մինչդեռ Նիկոլ Փաշինյանը նման քննարկումներ, հանդիպումներ չի ունենում։ Արցախի իշխանությունները և էլիտան սկզբնական շրջանում ամեն ինչ անում էին նրա բարեհաճությանն արժանանալու համար, սակայն ինչ-որ պահից այլ մարտավարություն ընտրեցին։
Նրանք որոշել են այսուհետ պահել ներքին համերաշխություն և կոշտ հակազդել հայաստանյան իշխանություններին, եթե միջամտեն իրենց ներքին կյանքին։ Ինչպես եղավ, օրինակ, Սամվել Բաբայանի՝ «հող հանձնելու» վերաբերյալ մեղադրական հայտարարությունից հետո։ Այդ հայտարարությանն արձագանքեց ԼՂ նախկին վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը՝ չնայած նա հեղափոխությանն ու Փաշինյանի իշխանությանը թիվ 1 սատարողն է Արցախում»:

«Грапарак»: Никол Пашинян изолировал арцахское руководство от карабахского урегулирования
Газета «Грапарак» пишет, что разрыв между политическими элитами Армении и Арцаха увеличивается. «Никол Пашинян сам провел эту линию и изолировал руководство Арцаха от урегулирования карабахского конфликта: с одной стороны, заявляет, что сделает все возможное, чтобы Арцах стал переговорной стороной, с другой стороны, прервал связи с руководством Карабаха», - заявил источник издания.
«Дело в том, что Серж Саргсян сформировал традицию, он до и после всех важных зарубежных встреч по карабахскому конфликту ехал в Арцах, встречался с местной политической элитой, в то время как Никол Пашинян не проводит таких встреч и обсуждений. В первоначальный период власти и элита Арцаха делали все возможное, чтобы удостоится его благосклонности, однако с какого-момента выбрали другую тактику.
Они решили впредь сохранять внутреннюю солидарность и жестко противостоять армянским властям, если они будут вмешиваться в их внутреннюю жизнь. Как это произошло, например, после обвинительного заявления Самвела Бабаяна о «сдаче территорий». На это заявление отреагировали бывший премьер Арцаха Араик Арутюнян, несмотря на то, что он был первым, кто поддержал революции и власть Пашиняна в Арцахе», - пишет газета.