Սիրիայում Ռուսաստանի հետ ասոցացվելը սպառնալիքներ է ստեղծելու մեր ազգային շահերի ու անվտանգության համար. Սասնա ծռեր
09/02/2019 11:48
Պաշտոնական աղբյուրների համաձայն՝ Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով հումանիտար ականազերծողներից, բժիշկներից և նրանց անմիջական անվտանգությունն ապահովող հայ մասնագետներից բաղկացած խումբը (ընդհանուր՝ 83 անձ) նախօրեին ժամանել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն:
Սիրիայում Ռուսաստանի ռազմաքաղաքական միջամտության շրջանակներում և նրա հովանու ներքո իրականացվող այս ձեռնարկման վերաբերյալ մեր նախորդ հայտարարության մեջ մտահոգություն էինք հայտնել, որ Սիրիայում Ռուսաստանի հետ ասոցացվելը սպառնալիքներ է ստեղծելու մեր ազգային շահերի ու անվտանգության համար և ՀՀ կառավարությանը հորդորել էինք ձեռնպահ մնալ դրանից:
Առայժմ ստիպված ենք ցավով փաստել, որ ՀՀ կառավարությունը հետևողականորեն անտեսում է Ռուսաստանից Հայաստանի գաղութային կախյալության հաղթահարման և նրա հետ արժանապատիվ հարաբերություններ հաստատելու կենսական անհրաժեշտությունը և շարունակում է Ռուսաստանի գաղութային վարչակազմի վերածված նախորդ ռեժիմի արտաքին քաղաքականությունը, ինչի հետևանքով էլ ավելի է մոտենում արտաքին հարաբերությունների ասպարեզում ինքնուրույնությունից հրաժարվելու աղետալի կետին:

Ассоциация с Россией в Сирии создает угрозы нашим национальным интересам и безопасности – «Сасна црер»
09/02/2019 13:40
Партия «Сасна Црер» распространил заявление в связи с отправкой группы армянских специалистов в Сирийскую Арабскую Республику.
Согласно официальному источнику, группа армянских специалистов по гуманитарному разминированию, медицинского персонала и обеспечения безопасности самих специалистов, в общем количестве 83 человека, накануне прибыла в Сирийскую Арабскую Республику для оказания гуманитарной специализированной помощи сирийскому народу.
В нашем прошлом заявлении о реализуемой в рамках российского военно-политического вмешательства и под патронажем РФ этой инициативы, мы выразили обеспокоенность, что ассоциация с Россией в Сирии создает угрозы нашим национальным интересам и безопасности, и призвали правительство Армении воздержаться от этого.
Сейчас мы вынуждены констатировать с сожалением, что правительство Армении последовательно игнорирует жизненную необходимость преодоления колониальной зависимости от России и установления с РФ достойных отношений, и продолжает внешнюю политику прежнего режима, ставшего колониальной администрацией России, вследствие чего еще больше приближается к пагубной черте отказа от самостоятельности в области внешних отношений.