ԱԺ հանձնաժողովը կուսումնասիրի պայմանագրային զինծառայողի մահը թաքցնելու հանգամանքները. Անդրանիկ Քոչարյան (Տեսանյութ)
11/02/2019 15:05
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն առաջնահերթության կարգով ուսումնասիրելու է Ամանորի գիշերը Զինված ուժերում պայմանագրային զինծառայողի մահվան դեպքը չհրապարակելու հանգամանքները, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
«Եթե ինչ-որ մեկը թերացել է... հանձնաժողովը հետամուտ կլինի դրա բացահայտմանը, բայց կարծում եմ, պաշտպանության նախարարությունն ինքն էլ ... այստեղ արտառոց, թաքցնելու բան չկար։ Բացատրություն եթե չի տրվել, հանձաժողովում անպայման կուսումնասիրենք հարցը», - հայտարարեց Քոչարյանը։
Նշենք, որ Ամանորի գիշերը պայմանագրային զինծառայողի մահվան դեպքի մասին օրերս հայտնել էր լրատվամիջոցը։ Մասնավորապես, Tert.am-ը գրել էր, որ 2019 թվականի հունվարի 1-ին՝ ժամը 04:00-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի մարտական դիրքի պահպանության տեղամասում կրծքավանդակի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքով հայտնաբերվել է նույն զորամասի պայմանագրային զինծառայող Էդգար Էդուարդի Գրիգորյանը: Նա տեղափոխվել է Մեղրի ԲԿ, որտեղ ժամը 08:10-ին մահացել է։
ՊՆ-ից լրատվամիջոցի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել էին, որ դեպքի առթիվ Քննչական կոմիտեում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ ՔՕ-ի  110-րդ հոդվածի 1 մասով՝ ինքնասպանության հասցնելը:

Постоянная комиссия изучит обстоятельства сокрытия смерти военнослужащего – Андраник Кочарян (Видео)
11/02/2019 16:47
Постоянная парламентская комиссия по вопросам обороны и безопасности в порядке приоритетности изучит обстоятельства сокрытия случая смерти военнослужащего-контрактника ВС Армении Эдгара Григоряна в новогоднюю ночь, заявил сегодня журналистам председатель комиссии Андраник Кочарян.
«Если это чье-то упущение…комиссия проследит за выявлением этого, однако считаю, что министерство обороны само…здесь нет ничего странного, ничего, что нужно скрыть. Если объяснение не дано, мы обязательно изучим этот вопрос в комиссии», - сказал Андраник Кочарян.
Отметим, что на днях общественность Армении узнала из СМИ о смерти  военнослужащего контрактной службы Эдгара Григоряна в новогоднюю ночь вследствие огнестрельного ранения. В частности Tert.am написал о том, что 1 января 2019 года, около 04:00, на боевой позиции оборонительного участка N-ской воинской части Минобороны, с огнестрельными ранениями в области грудной клетки был обнаружен военнослужащий контрактной службы той же воинской части – Эдгар Эдуардович Григорян. Он был доставлен в медицинский центр «Мегри», где в 08:10 скончался.
В ответ на запрос СМИ в министерстве обороны ответили, что в Следственном комитете Армении по факту инцидента возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст.110 УК Армении – доведение лица до самоубийства.