Սիրիա ուղարկվել է ոչ թե զորախումբ, այլ՝ մասնագետների խումբ. Ռուբեն Ռուբինյան (Տեսանյութ)
Սիրիա ուղարկվել է մասնագետների խումբ և ոչ թե զորախումբ, ինչը էականորեն փոխում է հարցը, այսօր պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ սրբագրելով լրագրողի դիտարկումը, թե Սիրիա զորախումբ է ուղարկվել։
Հարցին, թե անհրաժեշտ չէ՞ր, որ խորհրդարանը վավերացներ պայմանագիրը, որի հիման վրա մասնագետների խումբը կուղարկվեր Սիրիա, Ռուբինյանը պատասխանեց. «Հնչում են հայտարարություններ, որ պետք է լիներ պայմանագիր, որ Սիրիա ուղարկվեր խումբը, բայց Պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հիմքը 2001 թվականի բաց պայմանագիրն է», - ասաց Ռուբինյանը։
Ավելի վաղ ՊՆ-ն հայտարարել էր, որ Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով փետրվարի 8-ին հումանիտար ականազերծողներից, բժիշկներից և նրանց անմիջական անվտանգությունն ապահովող հայ մասնագետներից բաղկացած խումբը (ընդհանուր՝ 83 անձ) ժամանել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն (ք.Հալեպ):

Armenia sends group of specialists to Syria, not troops: Ruben Rubinyan
Armenia has sent a group of specialists to Syria and not troops which essentially changes the essence, chairman of the NA’s Foreign Relations Standing Committee Ruben Rubinyan told the reporters today.
Asked about whether there was no necessity of ratification of the contract by the parliament before sending the group to Syria, Rubinyan said, “Statements are being voiced about the necessity of contract for the group to be sent to Syria but the statement released by the Defense Ministry says that it is based on the open contract signed in 2001,” Rubinyan said.
On February 8 group of Armenian deminers, doctors, departed for Aleppo, Syria to provide humanitarian assistance to the local population.