Վարչապետի որոշմամբ ստեղծված աշխատանքային խումբը հանդես կգա պետություն-եկեղեցի հարաբերություններն ամրապնդող նախաձեռնություններով
11/02/2019 12:34
Այս տարվա հունվարի 29-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հարաբերություններին առնչվող հարցերով աշխատանքային խումբ։
Խմբի ղեկավարն է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը։ Անդամները՝ կառավարության ու եկեղեցու ներկայացուիցչներ են։
Խմբի ստեղծման նպատակների ու գործունեության բնույթի վերաբերյալ Aysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան կառավարությունից, մասնավորապես, հայտնել են.
«Հաշվի առնելով, որ ՀՀ Սահմանադրության 18-րդ հոդվածի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է Հայաստանյաց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու՝ որպես ազգային եկեղեցու բացառիկ առաքելությունը հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքում, նրա ազգային մշակույթի զարգացման և ազգային ինքնության պահպանման գործում, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանյաց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հարաբերությունները կարող են կարգավորվել օրենքով՝ աշխատանքային խումբը ստեղծվել է Սահմանադրությամբ և օրենքով նշված շրջանակում հարցեր առաջանալու դեպքում օպերատիվ քննարկման համար։ Աշխատանքային խումբն ունենալու է խորհրդատվական և առաջարկություններ ներկայացնելու, ինչպես նաև տարբեր նախաձեռնություններով հանդես գալու լիազորություններ, որոնք միտված կլինեն պետություն-եկեղեցի հարաբերությունների ամրապնդմանը», - ասված է Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պատասխանում։
Նշենք, որ ավելի վաղ Aysor.am-ի հետ զրույցում Մայր Աթոռի Տեղեկատվական համակարգի տնօրեն տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը նշել էր, որ «աշխատանքային խումբը ձևավորվել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և ՀՀ վարչապետի քննարկումների արդյունքում` փոխադարձ համաձայնությամբ»:

Task group set by Armenian PM to work at strengthening state-church relations
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan signed a decree on January 29 on creation of a task group that will deal with the state-church relations.
The group is led by head of PM’s staff Eduard Aghajanyan and consists of government and church representatives.
Asked about the aim and nature of activity of the group government press service informed Aysor.am that "As far as according to the Article 18 of the Armenian Constitution, the Republic of Armenia recognizes the exclusive mission of the Armenian Apostolic Church in the spiritual life of the Armenian people, its national cultural development and preservation of national identity, besides the state –church relations are regulated by the law, the task group has been created for operative discussion of the issues that may raise.
“The task group will have authorities to present proposals, consult and come up with different initiatives aimed at strengthening state-church relations,” the response of the government’s press service reads.
Earlier speaking to Aysor.am, Holy See press service responsible Rev. Vahram Melikyan said that the task group has been formed as a result of discussion between Catholicos of All Armenians Karekin II and Armenian PM.