Թալիշում իրավիճակը հանգիստ է, մեծ թափով շարունակվում են շինարարական աշխատանքները. գյուղապետ
Թալիշում իրադրությունն ընդհանուր առմամբ հանգիստ է, հատուկենտ կրակոցներ են հնչում։ Այս պահին գյուղում մեծ թափով շարունակվում են շինարարական աշխատանքները, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Թալիշի գյուղապետ Վիլեն Պետրոսյանը՝ անդրադառնալով համայնքի վերակառուցման, վերաբնակեցման ապագա ծրագրերին։
«Բուռն ընթացքի մեջ են հիմքից կառուցվող 10 նոր առանձնատան շինարարական աշխատանքները։ Երկրորդ ծրագրով էլ 14 անհատական տուն է վերանորոգվում։ Աշխատանքները զուգահեռ են ընթանում։ 5-6 տարբեր շինարարական կազմակերպություն է աշխատում։ Նախատեսվում է, որ կառուցապատման և վերանորոգման աշխատանքները ավարտին կհասցվեն այս տարվա հուլիսին։
Դրանից հետո երևի 3-4 տուն ևս կվերանորոգվի։
Ինձ թվում է, որ եթե ամեն ինչ բարեհաջող լինի, մինչև սեպտեմբերի 1-ը բնակչության տեղափոխությունը կկազմակերպվի։ Այդ ժամանակ ավելի ակնառու կլինի, թե ինչ աշխատանքներ պետք է կատարվեն և ինչ հերթականությամբ», - ասաց  Թալիշի գյուղապետը:
Նա նշեց, որ 10 նորակառույց առանձնատուն պետք է բաժին հասնի այն գյուղացիներին, որոնց տները գտնվում են առաջնագծից հակառակորդի անմիջական նշանառության տակ։
Վիլեն Պետրոսյանը տեղեկացրեց, որ ամբողջովին հիմնանորոգվել են Թալիշի դպրոցը, մանկապարտեզը և հանդիսությունների սրահը։ Վերջին երկուսը նաև կահավորվել է, իսկ դպրոցը կկահավորվի մոտ ապագայում։ Մինչ այդ, Ալաշանի դպրոցում թալիշեցի 33 երեխա է սովորում։
Հարցին՝ այս պահին գյուղում քանի՞ ընտանիք է բնակվում, Վիլեն Պետրոսյանը պատասխանեց՝ առայժմ մեկ՝ տարեց ամուսիններն իրենց որդու հետ։
Իսկ ինքն անձամբ պատրաստվո՞ւմ է վերադառնալ, հետաքրրքվեցինք։
«Ես իմ ընտանիքի հետ ապրում եմ Ալաշանում, որտեղ ապրում են նաև մյուս թալիշեցիները։ Գյուղ գնում-գալիս եմ ըստ անհրաժեշտության։ Թալիշեցիներից շատերն ուզում են վերադառնալ իրենց տները։ Բոլորս միասին վերադառնալու ենք գյուղ», - ասաց Վիլեն Պետրոսյանը։

The situation in Talish is comparatively calm with fires shot seldom. Currently wide-scale construction works continue in the community, head of the village Vilen Petrosyan said, speaking to Aysor.am about reconstruction, future re-settlement program.
“Intensive construction works of 10 new mansions are underway. The second program envisages construction of 14 individual houses. The works are carried out in parallel. Five-six construction companies are working. The works are planned to be completed in July, 2019. After it another 3-4 houses will be reconstructed,” he said.
The head of the community said that if everything passes successfully the residents will move there till September 1. He said after that it will be more clear what works must follow next.
He stressed that 10 newly built mansions will be provided to the villagers whose houses are on the frontline, immediately under the target of the enemy.
Vilen Petrosyan also noted that the school, kinder-garten and hall of ceremonies have been completely renovated. He said the kinder-garten and the hall have been furnished while the school will be furnished in near future. Till that 33 children of Talish are attending school in Alashan.
Asked how many families are living in the community, Petrosyan said currently one family is living there – an old couple with their son.
Asked whether he personally plans to return, the head of the community said he is living in Alashan with his family. “I live in Alashan with my family but when necessary I go there. Many of Talish residents want to return back to their homes. We will all return to our village,” Petrosyan said.