«Ժամանակ». ՀԴՄ-ների շահառուները չեն կարողանում 60 հազար դրամով ձեռք բերել ՀԴՄ սարքերը
«Ժամանակ» թերթը գրում է. «Թեև օրերս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու ՊԵԿ նախագահը հայտարարեցին, որ նոր սերնդի ՀԴՄ-ները տնտեսվարողներին կտրամադրվեն 160 հազար դրամի փոխարեն 60 հազար դրամով, սակայն մի քանի օր է, ինչ նոր ՀԴՄ-ների շահառուները ահազանգում են, որ չեն կարողանում 60 հազար դրամով ձեռք բերել ՀԴՄ սարքերը։
Տնտեսվարողների խոսքով՝ իրենց հարկայինից ուղարկում են ՊՈԱԿ, իսկ ՊՈԱԿ-ից հետ՝ նորից հարկային, որտեղից պատասխանում են, որ իրենք դեռ հրաման չունեն սարքերը 60 հազար դրամով տրամադրելու։
Խնդիր է առաջանում նաև նոր ՀԴՄ սարքերը 160 հազար դրամով գնողների դեպքում։ Նրանց դեպքում ավելի գումարը, այսինքն՝ 100 հազար դրամը, պետք է հետ փոխանցվի տնտեսվարողի հաշվին, սակայն մինչ օրս փոխանցումները չեն արվել՝ պատճառաբանությամբ, թե բյուջեում առայժմ փող չկա»։

«Жаманак»: Бенефициары новых кассовых аппаратов не могут приобрести их за 60 тысяч драмов
Газета «Жаманак» пишет, что несмотря на то, что премьер-министр Никол Пашинян и председатель Комитета государственных доходов объявили на днях о том, что кассовые аппараты нового поколения будут предоставляться хозяйствующим субъектам вместо 160 тысяч драмов за 60 тысяч драмов, однако уже несколько дней как бенефициары новых контрольно-кассовых машин (ККМ) сообщают, что не могут приобрести их за 60 тысяч драмов.
По словам хозяйствующих субъектов из налоговой инспекции их направляют в ГНКО, а из ГНКО обратно – снова в налоговую, где отвечают, что у них пока нет приказа о предоставлении кассовых аппаратов за 60 тысяч драмов.
Проблемы возникают и в случае тех, кто уже приобрел новые кассовые аппараты за 160 тысяч драмов. В их случае часть выплаченной суммы, то есть 100 тысяч драмов, должны быть перечислены на счет хозяйствующего субъекта, однако перечисление по сей день не произведено с аргументацией, что в бюджете пока нет денег», - пишет газета.