Չեմ ուզում մեկնաբանել Մարուքյանի ասածը, որ իր համար լավ ավանդույթ էր Հովիկ Աբրահամյան վարչապետի աշխատելաոճը. Ալեն Սիմոնյան
13/02/2019 15:45
Չեմ ուզում մեկնաբանել Էդմոն Մարուքյանի տեսակետը, թե կառավարության ծրագիրը նախապես խորհրդարանական ուժերի հետ չքննարկելն արհամարհանք է իրենց նկատմամբ, լրագրողներին ասաց ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Այն, ինչ տեղի է ունենում ԱԺ դահլիճում, քննարկում չէ՞: Սա է քննարկումը: Ինչո՞ւ պետք է կառավարությունը նախապես քննարկի, թող կառավարության մաս դառնան, ներսում քննարկեն», - ասաց նա՝ հավելելով. «Չեմ ուզում մեկնաբանել Էդմոն Մարուքյանի ասածը, որ իր համար լավ ավանդույթ էր Հովիկ Աբրահամյան վարչապետի աշխատելաոճը»:
ԱԺ փոխնախագահը կարծիք հայտնեց, որ ժամանակին Հանրապետականը ստիպված է եղել քննարկել ծրագիրը, որովհետև ընդդիմությունն ավելի ծանրակշիռ է եղել, իսկ իշխանությունը, զգալով իր հանդեպ վսհատության պակասը, ուզեցել է շոյել ընդդիմությանը:
«Հովիկ Աբրահամյանը կամ ՀՀԿ-ն ստիպված են եղել: Հաշվի առնելով իրենց վիճակը, վստահության պակասը, ընդդիմության այն ժամանակվա ծանրակշիռ լինելը, ներկայացվածությունը՝ միգուցե ճիշտ են գտել ինչ-որ ձևով մարդկանց ինքնասիրությունը շոյել, տենց են արել, բայց մենք շարժվում ենք օրենքով», - եզրափակեց նա:
Երեկ ԼՀԿ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը նշել էր, որ առանց նախապես խմբակցությունների հետ քննարկում ունենալու՝ ԱԺ բերել կառավարության ծրագիրը, անհարգալից վերաբերմունք է խորհրդարանական ուժերի նկատմամբ:

Ален Симонян не захотел комментировать заявление Эдмона Марукяна о пренебрежительном отношении к парламенту
13/02/2019 16:53
Не хочу комментировать заявление Эдмона Марукяна о том, что представленная без предварительных обсуждений с парламентскими силами программа правительства является пренебрежением к Национальному Собранию, заявил сегодня журналистам вице-спикер парламента Ален Симонян.
«А то, что происходит в зале заседаний парламента, не является обсуждением? Именно это обсуждение. Почему правительство должно предварительно обсуждать, пусть становятся частью правительства, обсуждают внутри», - сказал Ален Симонан, добавив также: «Не хочу комментировать заявление Эдмона Марукяна, что стиль работы премьер-министра Овика Абраамяна был для него хорошей традицией».
Вице-спикер парламента выразил мнение, что в свое время Республиканская партия вынуждена была обсуждать программу, поскольку тогда была тяжеловесная оппозиция, а власть, чувствуя недостаток доверия к себе, хотела сделать приятное оппозиции.
«Овик Абраамян или РПА вынуждены были делать это. Учитывая их положение, недостаток доверия, то, что оппозиция имела больший вес, представленность, возможно, они считали нужным каким-то образом угодить самолюбию людей, однако мы руководствуемся законом», - резюмировал Симонян.
Руководитель парламентской фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян отметил накануне, что парламент проигнорирован и просто получил программу для обсуждения. По словам Марукяна, это первый случай в истории, когда к законодательному органу проявляется подобное пренебрежительное отношение.
«По крайней мере, те семь лет, которые я нахожусь в парламенте, это первый случай, когда программа правительства представляется Национальному Собранию без предварительных обсуждений с парламентскими силами. Это пренебрежительное отношение к парламентским силам», - заявил Эдмон Марукян.