Ազգային ժողովի դահլիճում տխուր է, ժպիտ չկա, իսկ դա նշանակում է՝ հաճույք չենք ստանում մեր աշխատանքից. Վարազդատ Կարապետյան (Տեսանյութ)
13/02/2019 17:16
Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վարազդատ Կարապետյանը կարծում է, որ տնտեսական հեղափոխության սահմանումը պետք է տալ, քանի որ այդ հասկացության ընկալման տարբերություններ կան:
«Հայաստանում բացառիկ հնարավորություն ունենք մարդկային ստեղծարար ուժը դարձնել տնտեսական աճի հիմնական գործոն: Մենք հստակ հայտարարում ենք, որ Հայաստանում ոչ թե կապիտալն է տնտեսական աճի շարժիչ ուժը, այլ մարդկային ստեղծարար ուժը: Հենց այստեղ է հեղափոխությունը», - Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ հայտարարեց Վարազդատ Կարապետյանը՝ կարծիք հայտնելով կառավարության ծրագրի նախագծի մասին:
Պատգամավորի խոսքով՝ իշխանության ընդդիմախոսները պետք է ցույց տան լրացուցիչ ճանապարհներ՝ օգնելու ինչպե՞ս, ինչ ոլորտներում է հնարավոր մարդու ստեղծարար ուժը աշխատեցնել:
«Պետք է ցույց տալ ինչպես անել, որ մարդիկ ավելի լավ, ավելի շատ աշխատեն մեր երկրում, զգան իրենց այդ աշխատանքի մեջ, սիրեն այդ աշխատանքը, մենք էլ՝ մեր աշխատանքը, վերջիվերջո, որովհետև մեր դահլիճում տխուր է անցնում օրը, եթե նկատել եք: Ժպիտ չկա, դա նշանակում է, որ մենք էլ մեր աշխատանքից հաճույք չենք ստանում: Մենք մեր աշխատանքից պետք է սկսենք հաճույք ստանալ:
Իհարկե, այստեղ լուսամուտներ չկան, բայց պետք է սկսենք կոտրել այս իրավիճակը ու դուրս գանք այս իրավիճակից», - ժպտալով հայտարարեց Վարազդատ Կարապետյանը:
Նրա այս ելույթը առաջացրեց դահլիճում նստած վարչապետի ծիծաղը:
Կարապետյանը շարունակեց փիլիսոփայական մոտեցմամբ բացատրել կառավարության ծրագիրը, ասաց՝ պետք է ժպիտով խոսել ժողովրդի հետ, ժպիտով ներկայացնել ծրագրի էությունը:
Անդրադառնալով հայտարարություններին, թե այս կառավարության ծրագիրը նման է նախորդ կառավարությունների ծրագրին, Կարապետյանն ասաց, որ տարբերություններ կան ու նշեց դրանցից մեկը. «Մենք հայտարարում ենք՝ ինչ նպատակով պետք է աշխատենք, այսինքն՝ ում համար է այս ամենը և ինչպես պետք է դա անենք: Հիմնական նպատակը մարդն է, որի համար էլ արվում է այս ամենը, իսկ ինչպես անելը հետևյալն է՝ ազատ ու առանց կոռուպցիայի դաշտ ստեղծելը»:
Իշխանական պատգամավորի խոսքով՝ եթե ուզում ենք, որ երկիրը զարգանա, ապա չպետք է թույլ տալ, որ լավատեսության պաշարը թուլանա, նվազի:

В зале парламента грустно, нет улыбок, а это значит, что мы делаем свою работу без удовольствия – Вараздат Карапетян
13/02/2019 18:05
Депутат парламента от фракции «Мой шаг» Вараздат Карапетян считает, что нужно раскрыть определение экономической революции, поскольку это понятие воспринимается по-разному.
«У нас есть исключительная возможность в Армении превратить созидательную силу людей в фактор экономического роста. Мы четко заявляем, что движущей силой экономического роста является не капитал, а созидательная сила людей. Революция именно в этом», - заявил сегодня в ходе обсуждения в парламенте программы правительства Вараздат Карапетян.
По словам депутата, оппоненты власти должны показать дополнительные пути, чтобы помочь, каким образом и в каких сферах можно использовать эту созидательную силу.
«Нужно показать, как сделать, чтобы люди работали лучше и больше, чувствовали бы себя в этой работе, любили бы эту работу, а мы – в конце концов, нашу работу, поскольку если заметили, день проходит грустно в этом зале. Нет улыбок, это значит, что и мы делаем свою работу без удовольствия. Мы должны получать от нашей работы удовольствие. Мы должны преломить эту ситуацию и выйти из этой ситуации», - сказал депутат.
Это выступление вызвало смех в зале заседаний.
Вараздат Карапетян с философским подходом продолжил объяснять программу правительства, заявив, что с народом нужно говорить с улыбкой, представлять суть программы с улыбкой.
Касаясь замечаний, что эта программа правительства похожа на предыдущую, Карапетян заявил, что между программами есть отличия и отметил одну из них. «Мы объявляем, для какой цели должны работать, то есть, для кого и как мы должны сделать все это. Основная цель – человек, для которого делается все это, а как это сделать – свободно и без создания коррупционного поля».