Airbus-ը դադարեցնում է աշխարհում խոշորագույն A380 սերիական ինքնաթիռների արտադրությունը
Airbus եվրոպական կորպորացիան որոշում է ընդունել դադարեցնել աշխարհում խոշորագույն Airbus A380 սերիական ինքնաթիռների արտադրությունը, մատակարարումները կդադարեցվեն 2021 թվականին: Իր կայքում ավիակոնցեռնը հայտնել է, որ պատճառը դարձել է այն, որ Արաբական Միացյալ Էմիրությունից Emirates ընկերությունն այդ ինքնաթիռների պատվերների պորտֆելը 162-ից կրճատել է մինչև 123:
«Այդ որոշման արդյունքում մենք չունենք A380-ի զգալի թվով չկատարված պատվերներ, հետևաբար, արտադրությունը պահելու հիմքեր չկան, չնայած վերջին տարիներին վաճառքների գծով այլ ավիաընկերությունների հետ մեր բոլոր ջանքերին: Դա կբերի 2021 թվականին A380-ի մատակարարումների դադարեցման», - մամուլի տեղեկագրում մեջբերված է ընկերության գլխավոր տնօրեն Թոմաս Էնդերսի խոսքը:
Ինչպես նշում է ընկերությունը, առաջիկա երկու տարում Emirates-ը կստանա ևս 14 A380 ինքնաթիռ: Դրա հետ մեկտեղ ընկերությունում հավաստիացրել են, որ տեխնիկական աջակցություն կցուցաբերեն շահագործվող ինքնաթիռներին: «Մի մոռացեք, որ A380 ինքնաթիռները, միևնույն է, երկինք են բարձրանալու դեռ երկար տարիներ, և Airbus-ն, իհարկե, լիակատար աջակցություն կցուցաբերի A380-ի օպերատորներին», - հավելել է Էնդերսը:
Միևնույն ժամանակ Emirates-ը Airbus-ին պատվիրել է 40 A330-900 և 30 A350-900 ինքնաթիռ: Ինչպես նշվում է ավիափոխադրողի մամուլի տեղեկագրում, գործարքի արժեքը կազմում է 21,4 մլրդ դոլար:
Airbus A380-ը ամենախոշոր սերիական մարդատար հանրանավն է աշխարհում: Դրա առաջին տարբերակի առավելագույն տարողունակությունը 853 մարդ է, առավելագույն թռիչքային զանգվածը՝ 575 տոննա, թևերի բացբածքը 79,7 մետր, թռիչքի առավելագույն հեռավորությունը՝ 15,2 հազար կիլոմետր, նորմալ արագությունը՝ ժամում 945 կիլոմետր: Առաջին թռիչքը օդային հսկան կատարել է 2005 թվականի ապրիլին։

Airbus прекратит производство самых больших пассажирских авиалайнеров в 2021 году
Европейская корпорация Airbus приняла решение прекратить производство крупнейших в мире серийных авиалайнеров Airbus A380 ("Эрбас А380"), поставки прекратятся в 2021 году. Как сообщил в четверг на своем сайте авиаконцерн, поводом стало то, что компания Emirates из ОАЭ сократила портфель заказов этих самолетов со 162 до 123.
"В результате этого решения у нас нет значительного числа невыполненных заказов А380, следовательно, нет оснований для поддержания производства, несмотря на все наши усилия по продажам с другими авиакомпаниями в последние годы. Это приведет к прекращению поставок А380 в 2021 году", - приводятся в пресс-релизе слова генерального директора компании Томаса Эндерса.
Как отмечает компания, в ближайшие два года Emirates получит еще 14 лайнеров A380. При этом в компании заверили, что будут оказывать техническую поддержку эксплуатируемых самолетов. "Не забывайте, что самолеты А380 будут все равно подниматься в небо еще много лет, и Airbus конечно будет оказывать полную поддержку операторам A380", - добавил Эндерс.
В то же время Emirates заказала у Airbus 40 самолетов A330-900 и 30 лайнеров A350-900. Как сообщается в пресс-релизе авиаперевозчика, стоимость сделки составляет $21,4 млрд.
Airbus A380 - самый крупный серийный пассажирский авиалайнер в мире. У первой его версии максимальная вместимость 853 человека, максимальная взлетная масса 575 т, размах крыльев 79,7 м, максимальная дальность полета 15,2 тыс. км, крейсерская скорость 945 км/ч. Первый полет воздушный гигант совершил в апреле 2005 года.