Ակնհայտ է, որ նախապատրաստվում է Փաշինյան-Ալիև հանդիպում. Ալեքսանդր Իսկանդարյան
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում փորձ է արվում վերագործարկել Մինսկի գործընթացը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
«Փորձ է արվում վերագործարկել այդ գործընթացը, քանի որ այն փաստացի մահացել էր։ Համենայնդեպս, 2016-ին այն հաստատ մահացել էր։ Հիմա փորձ է արվում այն վերակենդանացնել, որպեսզի գոյություն ունենա որպես ձևաչափերից մեկը՝ անվտանգության ու կողմերի միջև կապի համար», - ասաց քաղաքագետը։
Նրա խոսքով՝ այս գործընթացն անպայման հասնելու է երկու երկրների առաջին դեմքերի միջև հանդիպմանը. «Այն ակնհայտորեն նախապատրաստվում է»։
Ըստ նրա՝ Դավոսում ևս Փաշինյան-Ալիև հանդիպումը պատահական չի եղել։ Քաղաքագետը կասկածի տակ դրեց նաև հայտարարությունը, թե երկրների առաջնորդները քննարկել են պատմությունը։
«Պետության ղեկավարները պատմության մասին չեն խոսում, նրանք պատմաբաններ չեն։ Ու նաև՝ ինչո՞ւ պատմության մասին խոսել Իլհամ Ալիևի հետ։ Երևանում կարելի է գտնել շատ մարդկանց, ում հետ կարելի է քննարկել պատմությունը։ Պարզ է, որ ամեն ինչ նորմալ է, բնականոն է, կա գործընթաց», - ասաց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
Այստեղ, Իսկանդարյանի խոսքով, խնդիրը միայն մեկն է. այս իրավիճակում երկու կողմերի նպատակներն են տարբեր։

An attempt is being made to re-operate the Minsk process in the Karabakh conflict settlement issue, political analyst Alexander Iskandaryan told the reporters today.
“An attempt is being made to re-operate the process as in fact it has died. Anyway, in 2016 the process was dead. Now an attempt is being made to revive it,” the political analyst said.
He said the process will reach the phase of the meeting of the leaders of the two countries. “It obviously is being prepared,” he stressed.
He said Pashinyan-Aliyev meeting in Davos was not accidental. He also said he doubts that the two leaders discussed the history of the conflict.
“State leaders do not speak about history, they are not historians, and besides, why to speak about history with Ilham Aliyev. There are a lot of people in Yerevan with who to discuss the history. Everything is normal, natural, that there is a process,” Iskandaryan said.
The political analyst said the problem is that the goals of the countries are different.
“The methodology is the same, but the persecuted goals are different, and I would say opposite,” the political analyst said.