90-ականների աղքատության միակ և անկրկնելի մեղավորը Լևոն Տեր-Պետրոսյանն էր. Էդմոն Մարուքյան (Տեսանյութ)
14/02/2019 13:33
Երեք օրերի ընթացքում հանգիստ տեղներս նստած հետևում ենք, թե ինչպես է քննարկումը ընթանում, ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց ԼՀԿ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
«Մի բան անկհայտ է, որ զարմանալիորեն քննարկումը որոշակիորեն անհանդուրժողական մթնոլորտում է ընթանում: Զարմանում եմ՝ շատ քիչ առաջ ընդդիմադիր ուժը՝ իշխանություն դառնալով, ոնցա էդքան արագ դառնում անհանդուրժող ընդդիմության նկատմամբ, մարդիկ այդ կարճ ժամանակահատվածում, սկսում են ձեռք առնելով, տարբեր ոճաբանական, նեյրոլինգվիստիկ բաներով փորձել շեղել քննարկումը կամ ձեռք առնել քաղաքական մրցակիցներին և ոչ հակառակորդներին: Այս առումով շատ լավ խոսք կա Աստվածաշնչում՝ «Գայթակղություն լինելու է, բայց վայ նրան, ում միջոցով կլինի»: Գայթակղությունը կար, անցնել չափն ու սահմանները: Մեր գործընկներները, մեզ լավ ճանաչելով, գիտեն, որ չի լինում այնպես, որ նման իրավիճակներում մենք չարձագանքենք», - ասաց նա:
Մարուքյանն անդրադարձավ նաև առաջ քաշված այն մտքին, որ աղքատությունը մարդկանց գլխում է.
«Մտովի հետ եմ գնում 90-ականներ, երբ ես երեխա էի, մենք այն ժամանակ, որ աղքատ էինք, միակ և անկրկնելի մեղավորը Լևոն Տեր-Պետրոսյանն էր: 2000-ականներին, երբ աղքատ էինք, միակ և անկրկնելի մեղավորը Ռոբերտ Քոչարյանն էր, մինչև 2018 թ-ը աղքատության մեղավորը Սերժ Սարգսյանն էր: Մենք այդպես ենք սովորեցված: Այդպիսին է մեր քաղաքական համակարգը, և գալիս է հեղափոխությունը ու հեղափոխության լիդերն ասում է, որ աղքատությունը մարդկանց գլուխներում է», - ասաց նա:
Մարուքյանը նշեց, որ թեև համաձայն է թեզի հետ, թե աղքատության հաղթահարումը նաև մտածողության և քաղաքացու պրոակտիվ լինելու մեջ է, բայց հարց է առաջանում, թե կառավարիչները ինչի համար են պատասխանատու.
«Մենք սովոր ենք, որ պետությունն է պարտավոր, որ մենք երջանիկ լինենք: Պահանջել ենք ու պահանջելու ենք պետությունից ու ճիշտ ենք անելու, որովհետև համակարգն է այդպիսին», - ասաց նա:
Մարուքյանը նաև կոչ արեց գործընկերներին շատ չշահարկել հեղափոխություն երևույթը՝ նշելով, որ նրանք, ովքեր ոչինչ չեն արել այդ օրերին ու հիմա օգտվում են դրա ընձեռած հնարավորություններից, շատ ավելի են խոսում այդ մասին, քան Փաշինյանը:
Մարուքյանը վերջում ընդգծեց, որ ներողամիտ է նոր գործընկերների հնչեցրած քննադատություններին՝ կոչ անելով այնուամենայնիվ չիջեցնել խորհրդարանական դեբատների սանդղակը:

The only guilty of poverty in 90s was Levon Ter-Petrosyan: Edmon Marukyan
Discussion of government’s program takes place in an atmosphere of intolerance, Bright Armenia MP Edmon Marukyan stated today at the NA.
“I am surprised how fast the force which was an opposition just a while ago becomes so intolerant toward the opposition. In such short period of time they start mockingly, with different stylistic, neurolinguistic tricks divert the discussion or mock the political competitors,” he said.
“I remember the 90s when I was a child and we were poor the only guilty of it was Levon Ter-Petrosyan. In 2000s when we were poor the only guilty of it was Robert Kocharyan. Until 2018 the guilty of us being poor was Serzh Sargsyan. We know so. This is our political system and then revolution comes, and the leader of the revolution says that the poverty is in the heads of the people,” Marukyan stressed.
He noted that though he agrees with the theses that the overcoming of the poverty is also in changing mentality and being active, but a question raises what the leaders of the country are responsible for.
“We are used that the state is responsible for our happiness. We demanded and will demand from the state and we are right, as the system is such,” he said.
Marukyan also urged his colleagues not to speculate the revolution as those who did nothing during these days and now make use of the opportunities speak more about it than Pashinyan.
In the end Marukyan stressed that he forgives the criticism voiced by the new colleagues but urged not to reduce the scale of the parliamentary debates.