Արարատ Միրզոյանն ու Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանը քննարկել են երկկողմ համագործակցության օրակարգը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 15-ին ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերին, տեղեկացնում են ԱԺ լրատվական ծառայությունց։
Ողջունելով դեսպանին` Արարատ Միրզոյանը փաստել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները զարգանում են դինամիկ և բովանդակալից: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Գերմանիայի հետ փոխգործակցության խորացումը տարբեր ուղղություններով:
Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի կառավարությանը տարիներ շարունակ Հայաստանի Ազգային ժողովին աջակցելու և մեր երկրում բազմաթիվ արդյունավետ ծրագրեր իրականացնելու համար:
Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը, շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ, փոխանցել է Գերմանիայի Բունդեսթագի նախագահի` Գերմանիա այցի հրավերը, որն օրենսդիր մարմնի ղեկավարը սիրով ընդունել է: Նա կարևորել է խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցած Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ համագործակցությունը, մասնավորապես ընդգծել Գերմանիայի Միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ), Ազգային ժողովի աշխատակազմի և բյուջետային գրասենյակի ետ համատեղ աշխատանքը` հավելելով, որ այն ընդլայնելու նպատակ ունեն:
Երկուստեք կարևորվել է միջխորհրդարանական կապերի առավել ակտիվացումը, պատգամավորական բարեկամական խմբերի փոխայցերն ու փորձի փոխանակումը: Զրուցակիցները համատեղ ծրագրեր իրականացնելու ուղղությամբ հավելյալ քայլեր ձեռնարկելու, նոր` ինչպես բազմակողմ, այնպես էլ երկկողմ ձևաչափերով համագործակցելու պատրաստակամություն են հայտնել:

Арарат Мирзоян и посол ФРГ в Армении обсудили повестку двустороннего сотрудничества
Председатель Национального Собрания Арарат Мирзоян 15 февраля принял Чрезвычайного и Полномочного посла ФРГ в Армении Бернхарда Матиаса Кисслера, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя посла, А.Мирзоян констатировал динамичное и содержательное развитие отношений между двумя странами. Глава законодательного органа отметил, что Армения придает важность углублению взаимодействия с Германией в различных направлениях.
Спикер парламента поблагодарил правительствоФРГ за постоянную помощь Национальному Собранию и осуществление в Армении многочисленных эффективных программ.
Посол Кисслер, поздравив Арарата Мирзояна с избранием на пост спикера, передал ему приглашение Председателя Бундестага ФРГ посетить Германию, любезно принятое главой законодательного органа. Он подчеркнул важность сотрудничества с Национальным Собранием Армении, перешедшей к системе парламентского правления и, в частности, выделил совместную работу с GIZ, Аппаратом парламента и Бюджетным офисом, с намерением расширить деятельность.
Обоюдно была подчеркнута необходимость активизации межпарламентских связей, взаимных визитов групп дружбы и обмена опытом. Собеседники выразили готовность к дополнительным шагам по реализации совместных программ, сотрудничеству как в двустороннем, так и многостороннем форматах.