Հայտնի շրջանակների լրատվամիջոցները հեսա մեծ փոթորիկներ են ստեղծելու դաշտում՝ հերթական թանկացումը, все пропало, клиент уезжает, гипс снимают. Փաշինյան
15/02/2019 13:13
Կառավարության ասյօրվա նիստում քննարկվեց «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագծի մասին որոշման նախագիծը։
«Խոսքը վերաբերում է մի քանի հարյուր հազար շահառուի իրավունքների հետ կապված հնարավոր ռիսկերը կանխարգելելուն, տվյալ դեպքում, ավտոգազալցակայաններում գազի վաճառքի համար սահմանված պահանջին, ըստ որի՝ պետք է վաճառքը կազմակերպվի քաշով, ու հարկման նպատակով ակցիզային հարկի պարտավորոթյունը հաշվարկելու համար սահմանված ծավալով հաշվարկելու ներդաշնակեցումն է», - ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
Նա նշեց, որ գազը պետք է վաճառվի քաշով, իսկ ակցիզային հարկը պետք է հաշվարկվի ծավալով։
«Այս փոփոխությամբ, այն ռիսկը, որ այսօր կարող է խտության որոշակի գործակից կիրառելով` սպառողին հասցվող գազի ծավալը տարբերվել այն քաշից, որը ենթադրվում է, որ պետք է հասներ սպառողին, կդադարի գոյություն ունենալ», - ասաց նա։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշեց, թե բազմաթիվ բողոքներ են ստանում մարդկանցից, որ տարբեր գազալցակայաններում գազի ծավալների հետ կապված կան տարբերություններ։
«Որպեսզի այս խնդիրը մենք լուծենք, ասում ենք, որ պետք է կիլոգրամով վաճառվի գազը սպառողին ու կգ-ով պետք է հարաբերությունները կարգավորվի հարկային դաշտոմ», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց, թե գազի նկատմամբ ակցիզային հարկի ավելացում չկա։
«Հիմա հարց՝ կարող է արդյոք այս փոփոխությունը բերել սպառվող գազի գնի ավելացման։ Եթե բերի սպառվող գազի գնի ավելացման, սրանով գազալցակայանները հայտարարում են, որ իրենք մինչև այս բոլոր սպառողներն խաբել են», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ եթե, այնուամենայնիվ, գազի գինը բարձրանա, սպառողը դրանից չի տուժում։
«Որովհետև հիմա ինքը վճարելով X գումար՝ կստանա այնքան գազ, ինչքան ինքը ենթադրում է, որ պիտի ստանա, մինչդեռ, նախկինում, ինքը X գումար վճարելով՝ ենթադրում էր, որ պիտի ստանար X քանակությամբ գազ, բայց ստանում էր X-Y քանակությամբ գազ», - ասաց ՀՀ վարչապետը։
«Ես ինչի համար եմ սա ասում, որովհետև համոզված եմ, որ ձեզ հայտնի շրջանակների լրատվամիջոցները հեսա մեծ փոթորիկներ են ստեղծելու դաշտում՝ հերթական թանկացումը, կառավարությունը էս արեց, էն արեց, все пропало, клиент уезжает, гипс снимают ու այս կարգի այլ բաներ», - ասաց ՀՀ վարչապետը։

Никол Пашинян: Средства массовой информации известных кругов начнут сейчас нести «пургу» вокруг подорожания – все пропало, клиент уезжает, гипс снимают
15/02/2019 14:00
Сегодня на заседании правительства обсуждался проект поправок в закон о внесении изменений в Налоговый кодекс Армении.
«Речь идет о предупреждении возможных рисков, связанных с правами нескольких сотен тысяч бенефициаров. В данном случае – установленного требования для продажи газа на газозаправочных станциях, согласно которому, продажа должна быть организована по весу и гармонизации расчета в установленном объеме для расчета обязательства по акцизному налогу в целях налогообложения», - заявил министр финансов Атом Джанджугазян.
«Это изменение поставит конец существованию того риска, что сегодня с применением определенного коэффициента плотности поставляемый потребителю объем газа может отличаться от веса, который предполагается, что должен доходить до потребителя», - сказал министр.
Премьер Никол Пашинян отметил, что получает от граждан многочисленные жалобы в связи с тем, что на различных газозаправочных станциях есть разница в объеме газа.
«Чтобы решить эту проблему, мы говорим, что газ должен продаваться потребителю по килограммам и в налоговом поле отношения должны регулироваться по килограммам», - заявил Никол Пашинян.
Он подчеркнул, что увеличения акцизного налога на газ не будет.
«Вопрос в том, может ли это изменение привести к повышению цен на потребляемый газ? Если приведет к повышению цен на газ, то тем самым газозаправочные станции продемонстрируют, что до сих пор они обманывали всех потребителей», - сказал премьер.
Никол Пашинян отметил, что если цена на газ, тем не менее, повысится, то потребитель не пострадает от этого.
«Поскольку сейчас, платя сумму "X" он получит столько газа, сколько он предполагает, что должен получить, в то время как в прошлом он платил сумму "X" и предполагал, что должен получить газ в количестве "X", однако получал газ количества "X-Y"», - сказал Пашинян.
«Почему я говорю об этом, поскольку уверен, что средства массовой информации известных вам кругов сейчас начнут нести «пургу» вокруг этого – очередное подорожание, правительство сделало то, правительство сделало это, все пропало, клиент уезжает, гипс снимают и так далее», - сказал премьер-министр Армении.