Ջրային համակարգում մոտ 8-ից 10.5 միլիարդ դրամի պարտք կա. վարչապետ
Ջրային համակարգում մոտավորապես 8-ից 10.5 միլիարդ դրամի պարտք կա, կառավարության այսօրվա նիստում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Խնիրն ինչի մեջ է. մենք ունենք այսպիսի մեխանզիմներ, երբ ջուրը մատակարարվել է, ջրի դիմաց պարտք է գոյացել, պետք է հասկանանք՝ այդ պարտքը ինչպես է գոյացել։ Գյուղացիները չեն վճարե՞լ, գյուղացիները վճարել են, ընկերությունները չեն հաշվառե՞լ», - նշեց նա։
Վարչապետն ասաց, թե Հայաստանի բոլոր գյուղացիական տնտեսությունները պետք է իմանան, որ ջրային համակարգի վրա 10.5 միլիարդ դրամի պարտք կա։
«Քիչ հավանական է, որ գյուղացին չի վճարել, մենք ունենք վարկած, որ լուրջ կոռուպցիոն սխեմաներ են գործել», - ասաց ՀՀ վարչապետը։
Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանասարյանն էլ ասաց, որ այս թեմայով մարտի 15-ին կներկայացնեն ուսումնասիրություններ։

В сфере водного хозяйства накопилась задолженность примерно на 8-10.5 млрд. драмов – премьер-министр
15/02/2019 13:21
В сфере водного хозяйства накопилась задолженность в размере приблизительно 8-10.5 млрд. драмов, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
«Проблема в том, что у нас действует механизм, когда вода снабжалась, однако образовалась задолженность за эту воду, нужно понять, как возникла эта задолженность. Жители сел не заплатили или жители сел заплатили, но организации не учли?» - сказал премьер.
Премьер отметил, что все крестьянские хозяйства Армении должны знать о том, что в системе водоснабжения накопился долг в размере 10.5 млрд. драмов.
«Маловероятно, что крестьяне не заплатили, мы придерживаемся той версии, что в сфере действовала серьезная коррупционная схема», - отметил Пашинян.
Руководитель Государственной контрольной службы Давид Санасарян заявил, что 15 марта будет представлено исследование по этой теме.