Երևան համայնքը տրանսպորտային ցանցի մասով ծայրահեղ վատ վիճակում է հայտնվել. քաղաքապետ
Այսօր Երևան համայնքը տրանսպորտային ցանցի մասով ծայրահեղ վատ վիճակում է հայտնվել, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ քաղաքապետ Հայկ Մարությանը:
Նա ընդգծեց, որ օրենքով նախատեսվում է, որ միկրոավտոբուսները 15 տարի շահագործելուց ավելի իրավունք չկա՝ նշելով.
«Մյուս տարի 450 միկրոավտոբուս պետք է լքեն ցանցը, այն դեպքում, երբ օրեկան մոտ 900 միկրոավտոբուս է սպասարկում Երևանը: Այսինքն՝ ուղիղ կեսը չեն կարողանա աշխատել»:
Մարությանն ասաց, որ այս պահին հրատապ կերպով փորձում են լուծել խնդիրները ու նախատեսված է, որ նոր ցանցը պատրաստ կլինի արդեն երկու տարի հետո, բայց հիմա քաղաքապետարանի խնդիրն է հասկանալ՝ ինչ անել այդ երկու տարում.
«Այս երկու տարվա համար մարդիկ պետք է աշխատեն, բայց այս երկու տարվա համար ոչ մեկ ներդրում չի ուզում անի: Այստեղ տարբեր լուծումներ կան և այդ ճանապարհներն այս պահին քննարկում ենք: Կգանք հարցի ամենաօպտիմալ լուծմանը», - ասաց նա:

Yerevan transport network is in extremely bad condition, mayor Hayk Marutyan told the reporters today.
He stressed that according to the law, the mini-buses must not be exploited after 15 years.
“Next year 450 mini-buses must leave the network in case when 900 mini-buses are serving Yerevan daily. It means half will not work,” he stressed.
Marutyan said that as of now they are trying to give an urgent solution to the issue.
He stressed that the new transport network will be ready in two years but now the municipality must understand what to do till that.
“People must work during these two years but no one wants to make investments for two years. There are different solutions and we are discussing them now. We will choose the most optimal solution to the issue,” the mayor said.