Հայկական թավշյա և տնտեսական հեղափոխությունները ոչ թե քաղաքացու համար են, այլ առանձին վերցրած մի քանի հպարտ քաղաքացիների. Արման Բաբաջանյան
16/02/2019 11:38
Ազգային ժողովի Լուսավոր Հայաստան խմբակցության անդամ Արման Բաբաջանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է կառավարության ծրագրի մի քանի ասպեկտներին.
«Կառավարության ծրագրի քննարկումներում շատ խոսվեց այդ փաստաթղթի տարբեր բաժինների, ուղղությունների, ցուցանիշների մասին: Այդ քննարկումները երկրոդական պլան մղեցին կառավարության ծրագրի գաղափարաբանական, աշխարհայցքային, արժեքային ասպեկտը:
Կառավարությունը հայտարարում է տնտեսական հեղափոխություն իրականացնելու նպատակադրման մասին: Հայտարարում ու դրա իրականացումը պայմանավորում է առավելապես քաղաքացիների մասնակցությամբ, մարդկանց տնտեսական վարքագծի փոփոխությամբ:
Այսպիսով, կառավարությունն իր ծրագրի, տնտեսական հեղափոխության իրականացման հարցում մարդուն, քաղաքացուն դիտում է ոչ թե որպես նպատակ, այլ որպես միջոց: Կառավարության ծրագիրն ազդարարում է, որ տնտեսական հեղափոխությունն իրականացվելու է ոչ թե հանուն քաղաքացու, այլ քաղաքացու միջոցով: Սա է կառավարության ծրագրի աշխարհայացքը, փիլիսոփայությունը, որը, դժբախտաբար պրոեկցվում է իշխանության ողջ գործունեության վրա:
Լայն իմաստով, թավշյա հեղափոխությունը ևս մարդուն դիտարկում էր ոչ թե որպես նպատակ, այլ որպես միջոց: Դրա վկայությունն է նաև այն, որ անցած տասն ամիսների ընթացքում մարդու, քաղաքացու համար հեղափոխությունը առարկայական ոչինչ չի արել, այլ շարունակում է առաջնորդվել մարդուց, քաղաքացուց ինչ-որ բան ակնկալելու մարտավարությամբ:
Հազարամյակների ընթացքում մարդ-աշխատանք հարաբերության առումով մարդկության պատմությունը ձևավորել է երկու մոտեցում՝ «աշխատանքը մարդու համար» և «մարդը աշխատանքի համար»: Առաջինը մարդակենտրոնության աշխարհայացքային հիմքն է, երկրորդը՝ մարդու շահագործման քաղաքականության հենքը:
Կառավարության ծրագիրն ու իշխանության ողջ քաղաքականությունը «մարդը աշխատանքի համար» կենսափիլիսոփայության արտահայտությունն է: Հայկական թավշյա և տնտեսական հեղափոխությունները մարդակենտրոն չեն, դրանք ոչ թե քաղաքացու համար են, այլ առանձին վերցրած մի քանի հպարտ քաղաքացիների, որոնց համար մնացյալ քաղաքացիները միջոցներ են՝ իրենց նպատակներին հասնելու ճանապրահին:
Իշխանությունը պետք է օր առաջ վերադառնա մարդակենտրոնության փիլիսփայությանը, դադարի մարդուն դիտարկել որպես միջոց, մարդը, քաղաքացին պետք է դառնա նպատակ, բոլոր նպատակներից ամենակարևոր նպատակը: Ոչ թե մարդը պետք է ծառայի հեղափոխությանը, այլ հեղափոխությունը պետք է ծառայի մարդուն, քաղաքացուն»:

Revolution seems not to serve citizens but just few “proud” citizens for them to reach their goals: Arman Babajanyan
16/02/2019 12:19
Armenian MP from Bright Armenia faction Arman Babajanyan referred in an extended Facebook post to several aspects of the government’s program.
The MP stressed that during the discussions reference was made to the different sectors and directions of the program pushing back the ideological, value aspect of it.
“The government states about the intention to carry out economic revolution. It declares it and agrees its implementation with the participation of the citizens, change of people’s economic behavior,” he wrote, adding that with it the government views a person not as a target but as a means.
“It states that the economic revolution will be carried out not for the citizens but through the citizens. This is the outlook of the government’s program, its philosophy,” he wrote.
“In wider sense, the velvet revolution too viewed a person as a means and not as a goal. It may be proved with the fact that during the past ten months it did not do anything for the citizens and continues being guided with the strategy of expectations from the citizens,” he continued.
Babajanyan stressed that today’s government has adopted 'people for work' approach.
“The government's program and the whole policy of the authorities is the expression of “person for work” philosophy. The Armenian velvet revolution and economic revolution are not person-oriented, they are not for citizens but for few proud citizens for who the rest people are just a way for them to reach their goals,” he wrote.
“The authorities should return to person-oriented philosophy and stop viewing a person as a way, but a chief goal. Not a person must serve the revolution, but the revolution to the person, citizen,” he concluded.