Մյուլերը տեղեկություն է ստացել, որ Թրամփի շտաբի աշխատողը շփվել է WikiLeaks-ի հետ
ԱՄՆ հատուկ դատախազ Ռոբերտ Մյուլերի գրասենյակն ապացույցներ է ստացել, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախընտրական շտաբի նախկին խորհրդական Ռոջեր Սթոունը շփվել է WikiLeaks պորտալի ներկայացուցիչների հետ։ Պորտալն զբաղվում է գաղտնի տվյալների հրապարակմամբ։ Այս մասին ասվում է մեղադրողի կողմից Կոլումբիա վարչական շրջանի դատարան հանձնված փաստաթղթու:
Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ Մյուլերն ուսումնասիրում է WikiLeaks-ի մի շարք ակտիվիստների կապերը։ Նշվում էր, որ Մյուլերի թիմի անդամները հարցաքննել են վկաներին և տվյալներ պահանջել Ռոջեր Սթուոնի հեռախոսազանգերի մասին։
Փաստաթղթում ասվում է, որ «ռուսական գործի» հետաքննության ժամանակ իշխանությունները ստացել են «տասնյակ տարբեր աքաունթներ» ստուգելու իրավունք։ Նշվում է, որ դրանց մի մասը «պարունակել է Սթոունի գրագրությունը Guccifer 2.0-ի և  «Կազմակերպություն 1»-ի հետ, այսինքն՝ հաքերի կամ հաքերների խմբի հետ, որոնք կարող էին կանգնած լինել ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցության սերվերները կոտրելու հետևւում, ինչպես նաեւ WikiLeaks-ի հետ։
2016 թվականի ընթացքում WikiLeaks կայքը հրապարակել է Դեմոկրատական կուսակցության ազգային կոմիտեի անդամների գրագրության մանրամասները, նաև Թրամփի մրցակցի՝ Հիլարի Քլինթոնի շտաբի նախագահ Ջոն Փոդեստի նամակները։ Այնուհետեւ ԱՄՆ իշխանությունները հայտարարել են հաքերային հարձակումներին Ռուսաստանի կառավարության մասնակցության մասին։ Ավելի ուշ ԿՀՎ-ն լրատվամիջոցներով մեղադրել է  Ռուսաստանին Դեմոկրատական կուսակցության սերվերները կոտրելու համար՝ Դոնալդ Թրամփին օգնելու նպատակով, ով հաղթել է նախագահի  ընտրություններում։

Офис Мюллера получил сведения об общении работника штаба Трампа с WikiLeaks
Офис американского спецпрокурора Роберта Мюллера получил доказательства общения бывшего советника предвыборного штаба президента США Дональда Трампа Роджера Стоуна с представителями портала WikiLeaks, который занимается публикацией различных секретных данных, следует из поданного в окружной суд Округа Колумбия документа стороны обвинения.
Ранее сообщалось, что Мюллер изучает связи ряда активистов с WikiLeaks. В частности отмечалось, что члены команды Мюллера провели допрос свидетелей и запросили данные о звонках Роджера Стоуна.
В документе говорится, что в ходе проведения расследования по "российскому делу" власти получили доступ к проверке "десятка разных аккаунтов". Отмечается, что некоторые из них "содержали переписку Стоуна с Guccifer 2.0 и "Организацией 1", то есть с хакером или группой хакеров, которые могли стоять за взломом серверов Демпартии США, и с порталом WikiLeaks.
В течение 2016 года сайт WikiLeaks публиковал детали переписки членов национального комитета Демократической партии, а также письма председателя штаба соперника Трампа по президентским выборам Хиллари Клинтон Джона Подесты. Затем власти США заявили о якобы причастности правительства России к хакерским атакам. Позднее ЦРУ через СМИ обвинило Россию во взломе партийных серверов Демократической партии с целью помочь Дональду Трампу, который победил на выборах президента.